Снимка: flickr
fallback
1000 лева глоба ще отнасят любителите на дивото къмпингуване, ако са замърсили природата, предизвикали пожар или други вредни последици за околната среда. Същата санкция се отнася и за увреждане на пясъчните дюни, растителния и животинския свят, пише "Монитор".
 
Нарушителят ще носи и имуществена отговорност за причинените вреди според промените в Закона за туризма, които ще бъдат оставени за обществено обсъждане още две седмици до 28 март. За това съобщиха от Министерството на туризма.
 
Промените предвиждат всеки, който опъне палатка, паркира кемпер или каравана извън категоризиран къмпинг, да се наказва с 200 лева, независимо в коя част на страната го прави. Нов текст в закона постановява също така, че ще бъдат санкционирани и тези, които правят незаконни къмпинги и предоставят терени. Наказанието е между 3 и 5000 лева.
 
През тази седмица в туристическото ведомство ще бъдат поканени за обсъждане на новите изисквания представители на екологични организации. Целта е да се дискутират правилата за къмпингуване, заложени в бъдещия нормативен документ, с които се прецизират глобите и наказанията за къмпингуване или разполагане на палатка, каравана или кемпер извън определените за целта места.
 
По рано този месец парламентът прие промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които предвиждат забрана за къмпингуването и паркирането на крайбрежната плажна ивица и част от територията,
попадаща в ивица с широчина 100 метра.
Oще по темата
 
Това е т.нар. Зона А, която обхваща частта на акваторията на Черно море, крайбрежната плажна ивица и част от територията, попадаща в ивица с широчина 100 м извън териториите на населените места, измерена по хоризонтала от границите на морския бряг или на морските плажове. Остана възможността да се пренощува на плажовете. Във всички европейски държави, които са наш пример, е забранено дивото къмпингуване, коментира тогава министърът на туризма Николина Ангелкова. Три български плажа станаха за „природосъобразен туризъм" - "Иракли", "Бяла - Карадере" и "Корал".
 
Въпросът коментира и премиреът Бойко Борисов: „Мен не ми пречат с къмпингуването, само да си чистят, това да е задължително”. Премиерът дори е почитател на този начин на отдих. „Не само че не ми пречат, и на мен ми се ходи там да седна и да няма никой, толкова ми е омръзнало от хора”, каза още той.

Министър-председателят настоя протестиращите заедно с депутатите и кметовете да инициират обществен дебат, да си стиснат ръцете и да намерят вариант. Позицията му е същата и по проблема с втори лифт на Банско.„Трябва всички заинтересовани страни да седнат и намерят консенсус.

Иначе това ще е полезно за туризма, а туризмът трябва да се подкрепя”, категоричен е той. Според премиера положението в България върви стабилно нагоре. „Казват ни, че в България нищо хубаво не се случва. Е как така в банките има 3 млрд. повече спестявания? Ако те се инвестират в бизнеса, икономиката ще дръпне напред”, каза още Борисов. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

42

Начи...

преди 8 години

Начи не моа да отида на пикниг и да се*ра у гората, ама мога да си пусна кучето пред блока да се*ре на тротоара и в пясчъника на децата.

41

АлаІБала

преди 8 години

Когато ходя с палатка по морето и планините си нося обратно всичко, което не е биологично разградимо и го изхвърлям на определени места. В мутренските им хотели няма да отида!

40

Анонимен

преди 8 години

А хотелчетата на септични ями може.....баси абсурда!!!!!!!!!!!!!!!!

fallback