Снимка: архив, Ройтерс
fallback

Договорът с международната фирма, която разследва източването на КТБ, да стане публичен, призоваха депутати от мнозинството.

Oще по темата

Валери Симеонов от ПФ и Мартин Димитров и Петър Славов от РБ обявиха, че внасят поправка в закона за банковата несъстоятелност, която да позволи договорът да стане публичен. 

В момента в парламента върви процедура по приемане на други изменения, свързани с КТБ, едното от които е докладът за това кой колко пари е имал във фалиралата банка, правен от компанията, също да е публичен. 

Поводът да се поиска разсекретяването и на договора станаха информациите, че разследването е възложено не на признатата международна фирма АlixPartners, а на друга - АlixPartners Services UK LLP. 

Преди дни от фонда за гарантиране на влоговете, сключил договора за разследване, обявиха, че АlixPartners Services UK LLP е 100% дъщерно дружество на АlixPartners. 

"Фирмата, която се представя като дъщерна фирма на голямата фирма АlixPartners, всъщност е регистрирана пет месеца преди възлагане на проверката", обяви Валери Симеонов. 

Петър Славов пък припомни, че в закона пише, че договорът трябва да се подпише с компания, която има международен опит в разследването, а не с нейна дъщерна. 

"Как е възможно Фондът за гарантиране на влоговете да казва на 1 март, че е сключил договор с една фирма, а на 7 март - че е сключил договор с дурга", каза Мартин Димитров и попита това дали е сериозно. Той обясни, че група депутати са поискали да видят договора, но Фондът отказал. 

Затова депутатите внасят изменение, с което договорът да стане публичен. Мартин Димитров попита и защо международното разследване се е ограничило само в писането на доклад. Той допълни, че разследващите трябва да върнат парите и на базата на върната сума да получат процент. Но договор за това няма, каза Мартин Димитров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

T_T

преди 8 години

не не, може ли някой да ми обясни как като копирам името на компанията от статията (АlixPartners), компанията не съществува със сайт, а само със статии, но ако го потърсиш без главни букви веднага се появява "alixpartners" компанията на първи ред?!?и доколото мога да проверя компанията същестува и то от началото на миналата година... четете статията на Бивол...

4

T_T

преди 8 години

але извинете ме *** как може като направиш търсене в гоогле за тая компания... тя да излиза САМО в български статии? кфа таз компания златна? несъществуваща?

3

Анонимен

преди 8 години

Нормална практика е голяма международна компания да регистрира отделно дъщерно дружество за всеки проект в различна държава.Това се прави най-вече с цел да се намали данъчната главоблъсканица.На Григор Лилов "разследванията" се изчерпват с ровичкане в интернет.Той няма достъп до документи или информатори.Ако бях на мястото на Аликс,щях да ми скъсам г...а от съдебни дела.Но явно не им се занимава с такава въшка

fallback