Димитрис Аврамопулос и Румяна Бъчварова. Снимка: БТА

Надяваме се разумът да надделее в ситуацията на българо-гръцката граница, каза еврокомисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос на брифинг в Министерския съвет, след среща с вицепремиера Румяна Бъчварова.

Още по темата

Основна тема на разговора е била емиграционната криза в ЕС, но е било обсъдено и блокирането на границата.

"Ситуацията е притеснителна и не е от полза за никого. Особено е неприятна за шофьорите и превозвачите, които идват от цяла Европа", каза Аврамопулос, цитиран от БТА. ЕК работи на базата на правила и регламенти и имаме необходимите механизми да се намесим при необходимост, посочи еврокомисарят.

"Ще информирам в Брюксел моя колега, който отговаря по тази тема, но за мен надеждата е, че междувременно ситуацията ще стигне до някакво решение", каза Димитрис Аврамопулос.

По отношение на миграционната криза той отбеляза усилията на страната ни да подкрепя стабилността на Европа. Смятам следващия месец отново да посетя България, каза той.

"Засилването на нашите външни граници е от изключително значение. Правата на мигрантите в България се спазват. Сега потоците от бежанци през България са все още ограничени, но знаем, че те могат да се променят. Приветстваме това, че България има план за действие, ако този натиск се увеличи", посочи Димитрис Аврамопулос.

Според вицепремиера Румяна Бъчварова регионалните решения не могат да дадат резултат.

"Имаме общото убеждение, че за справяне с миграционната криза в този момент, трябва да работим с общи усилия за общи европейски решения", каза тя.

"Решението на един или друг европейски формат може да бъде взето само за сведение, но не и като задължение за България, каза още тя, запитана за предстоящата среща на Вишеградската четворка в понеделник в Будапеща, където се очаква да присъства и премиерът Бойко Борисов, и дали България ще се съгласи да затвори границата си с Гърция, ако това бъде поискано от нея. В момента тази политика не изглежда приемлива и не отговаря на нашите виждания за справяне с проблема. Трябва да подкрепяме Гърция, защото те са наши партньори и съседи", отбеляза Бъчварова.

Еврокомисарят каза, че Европа осигурява на България 91 млн. евро за периода 2014-2020 година във фонда "Вътрешни работи". ЕК подкрепя и страните от региона, както и Италия, и Гърция за изграждането на т. нар. горещи точки, като този процес върви ръка за ръка с борбата с организираната престъпност.

"Така наречените каналджии са добре организирани престъпни групи, които се възползват от отчаянието на хората. Работим в тясно сътрудничество с българското правителство, но е нужно да се засили обменът на разузнавателна информация и на разследването на криминалните мрежи", посочи еврокомисарят.

Трябва е да се идентифицират жертвите на тази престъпност, а полицията активно да работи за разкриване престъпниците, допълни Аврамопулос.

Обсъждани са всички детайли по ситуацията с миграцията. Общо е мнението, че за да има резултат, ни трябват ясни, общи европейски решения. Има различни мнения и решения, но те не дават резултат, посочи Бъчварова. На практика България има 100-процентов контрол на границата с Турция, както и на Гърция, макар че там границата е вътрешна за ЕС и е с друг режим, който няма да бъде променян, каза Бъчварова.

Ние не само контролираме влизането на мигранти в България, но и правим интервюта с влизащите. Вземаме мерки за борба с нелегалната имиграция, като ефективно задържаме нелегално влезли бежанци не само на границата, а и във вътрешността на страната. Планът за справяне със ситуацията при промени в миграционния поток е готов от лятото на миналата година, каза Бъчварова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase