Снимка: архив Bulphoto

Горчивата раздяла на ДПС с доскорошния лидер на движението Лютви Местан стана тема дори и на декларацията на движението в първия работен ден на депутатите след зимната ваканция.

Макар че въпросът е вътрешнопартиен и на практика няма нищо общо с работата на народните представители в законодателния орган, новият съпредседател на парламентарната група на движението Четин Казак отсече, че "ДПС притежава естественото право да се променя и подновява, но никой не може да я подмени$.

"Оценявайки по адекватен начин политическите предизвикателства на нашето съвремие, ДПС притежава необходимия потенциал и естественото право да се променя и подновява, но никой не може да я подмени. Никой не може да изправя ДПС и нейните избиратели, пред манипулативно поднесен и несъществуващ избор с едничката цел да получи нова, лична политическа легитимация", обърна се той задочно към Местан.

Иначе Казак потвърди, че ДПС е в опозиция, но пък управляващите могат винаги да разчитат та тях, стига предложенията им да следват националния интерес.

"ДПС е независима, българска, системна, светска, демократична и евроатлантическа партия. ДПС е първата пронатовска партия и най- ревностният привърженик на членството ни в ЕС. Партията ни последователно и неотклонно ще върви към евролибералния път на развитие и ще следва последователно решенията на своите колективни органи, защото когато зад решенията стои колективно тяло това създава самочувствие в избирателите", отсече Казак.

След като не пропусна да напомни ролята на ДПС за създаването на уникалния етнически модел у нас, той коментира, че е притеснително, че се наблюдава криза на толерантността.

Казак призовава за мъдри решения за новите предизвикателства особено бежанската вълна и тероризма.

Според него, въпреки непрекъснатото говорене на реформаторите за реформи, такива не се случат и то във всички сфери. Той обвини, че натрапчивото присъствие на РБ в управлението компрометира волята и труда на ГЕРБ.

Очаквано Казак пак се оплака от факта, че част от управлението е ПФ, което пък е една от причините ДПС да се ситуира в опозиция.

Според него усилията през настоящата сесия на парламента трябва да са насочени към реформа на съдената система, промяна на Изборния кодекс, икономическо развитие чрез подобряване на бизнес средата, а не само с усвояването на еврофондовете, подоряване на образованието, здравеопазването и социалната сигурност, а не "самоцелни упражнения в реформаторстване".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase