Снимка: БТА
fallback

Европейският проект не би бил завършен преди всички страни от Западните Балкани да заемат своето място в европейското семейство. Това каза президентът Росен Плевнелиев, цитиран от БТА, след среща с гръцкия си колега Прокопис Павлопулос, който е на двудневно държавно посещение у нас.

Държавният глави заяви, че европейската интеграция на страните от региона няма алтернатива и допълни, че тя е двигателят на положителната промяна, която се наблюдава през последните години в региона. Той допълни, че единствено заедно и зачитайки принципите на добросъседство и неманипулиране на историята ще се справим със съвременните предизвикателства и ще изградим тези Балкани, за които мечтаем - мирни и проспериращи.

Президентът на Гърция Прокопис Павлопулос заяви, че Гърция е за европейската перспектива на Западните Балкани и допълни, че страни, които искат да станат партньори в ЕС трябва да уважават институционните дадености и най-вече историята.

"Не можем да живеем заедно в рамките на ЕС при условия на фалшификация на историята", каза Павлопулос.

Той посочи още, че Гърция е и за европейското бъдеще на Турция, ако тя желае и се стреми към това и ако уважава европейските дадености на политическо и икономическо ниво, както уважава международното право, което засяга откритите въпроси.

По думите му това са открити въпроси, които Гърция няма с Турция, а Турция има с тях, какъвто е Кипърският въпрос.

Гръцкият президент каза още, че в цялата процедура на присъединяване Турция трябва да уважи европейското право и човешките права.

Двустранните отношения и търговско-икономически връзки между България и Гърция, свързаността в региона, сътрудничеството в енергетиката, безпрецедентният миграционен натиск са други теми, които са обсъдили президентите Плевнелиев и Павлопулос.

Плевнелиев посочи, че проблемът с миграционната криза е общ и е необходим общоевропейски подход за справяне с нея.

Той допълни, че Европа трябва да бъде силна, проактивна и да действа решително за отстраняване не само на последствията, но и на първопричините за миграционната криза.

"Ясно е дефинирано в ЕС какъв е регламентът от Дъблин, какви са правилата на Шенген и си даваме сметка, че когато прехвърляме мигрантите от полузатворени или затворени граници и си прехвърляме отговорността от една държава на друга - това е само рецепта за катастрофа, за проблем", каза Плевнелиев. Нашето желание - и на България и на Гърция, е към всички държави в региона и в ЕС да формираме ясни правила за решаване на проблема с миграцията и всеки да се придържа към тях", каза Плевнелиев.

Според президента т.нар "горещи точки", свързани с бежанците, трябва да бъдат във всяка една европейска държава, защото навсякъде влизат мигранти и те трябва да бъдат обработвани по един и същи начин. Той допълни, че когато се говори за ефективност на външните граници на ЕС, за стотици хиляди бягащи от война и конфликти, не е възможно и не бива да се оставя една или друга държава сама.

Президентът Павлопулос също посочи кризата с бежанците като едно от предизвикателствата в света и за ЕС. По думите му най-сетне ЕС е разбрал, че центърът на тежестта не е валутата, а човекът.

Друго предизвикателство е тероризмът, посочи гръцкият президент и допълни, че трябва хуманитарно да се подхожда към бежанците, но трябва непримиримо да се борим с терористите, които са врагове на човечеството, на западния свят и цивилизация, на демокрацията.

И двамата президенти изтъкнаха активното търговско-икономическо сътрудничество между България и Гърция.

Росен Плевнелиев отбеляза, че Гърция е един от трите най-големи инвеститори у нас, двустранният стокобмен е близо 3 млрд. евро на година, тя е една от петте най-големи държави, икономически партньори на България.

През 2014 г. страната ни е била посетена от над 1 млн. гръцки туристи, също толкова българи са посетили Гърция. Президентите изразиха убеденост, че предстоящото заседание на Съвета за сътрудничество на високо равнище между България и Гърция, което ще се проведе през първата половина на 2016 г. в София, ще помогне за развитието на още повече проекти и нови съвместни инициативи.

"България и Гърция са незаобиколим фактор за стабилността и демократичното европейско развитие на държавите в региона, те са двигател на добросъседството, сътрудничеството и приятелството между народите в региона", каза още Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Щирлиц

преди 8 години

Тоя грък да не си иска още нещо като "патриарха"вселенски?Доста земи са наши заграбени от гърците,ама сега е момента да се пробват за някоя придобивка,нали са много дашни управниците ни...

15

Анонимен

преди 8 години

NE VIARVAM NA GARZITE-KRADZI I RAZBOINIZI.

14

Мунчо

преди 8 години

Леле гърците винаги са водели хибридни войни срещу нас. Мистър Биин как не го е прозрял ?!?

fallback