Снимка: Булфото, архив

Работещи в Спешна медицинска помощ подготвят протестна подписка срещу обединението на центровете в София град и София област.

Още по темата

Намерението за сливането им беше обявено вчера от министъра на здравеопазването Петър Москов, който се аргументира с обстоятелството, че така ще се осигурят с 30% повече екипи за областта.

Според д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешната помощ, никой не е търсил мнението им и за специалистите в сектора тази стъпка е изненадваща.

"Идеята не е добра и Министерството на здравеопазването сериозно греши. Министър Москов твърди, че ще създаде от 5 лекари и 12 сестри 5 реанимационни екипа, което е невъзможно", коментира тя по БНР.

Д-р Каталиева пресметна, че за 5 реанимационни екипа са необходими поне 25 лекари и поне 25 медицински сестри.

"При сливането ще има отлив на кадри от София-област към София град, който е град с големи потребности и ще се оголи периферията. Защо се минава към структурни промени, когато има сериозен кадрови дефицит? Структурни промени могат да се правят, когато има излишък на кадри, а не недостиг на кадри", коментира тя.

Според нея промените не са навременни.

"Изведнъж в отпускарския период се спуска тази идея. Защо не се направи това, от което ние имаме най-голяма нужда, ние и пациентите ни? Въвеждането на новия медицински стандарт по спешна медицина, с което ще се даде приоритет на спешните пациенти, ще се даде начин, по който ще се разпределят екипите, ще се създаде нова карта на спешната медицинска помощ на страната. Това са реални действия, които наистина могат да подобрят своевременното ни достигане до пациентите", настоя д-р Каталиева.

Министърът на здравеопазването трябва да внесе предложението си на заседание на правителството.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase