Снимка: архив Ройтерс
fallback

Въпреки закономерната загуба на доверие - управляващите от ГЕРБ продължават да са най-харесваната политическа формация. Това сочат данните от социологическо проучване на "Галъп", проведено между 26 юни и 2 юли – около четири месеца преди местните избори на 25 октомври.

Oще по темата

Ако изборите са днес за ГЕРБ биха гласували 23,7%, показват резултатите от изследването. БСП са втори с почти 9 на сто разлика – 15,2%. ДПС е трета и по традиция остава на постоянни нива на подкрепа – 7,3 на сто, пишат социолозите.

Реформаторите могат да разчитат на 4,7 на сто от гласовете, а Патриотите – на 4%. За "Атака" са готови да гласуват 2,8 на сто, а за АБВ 1,4%. От "Галъп" припомнят, че изследването е правено на база всички имащи право на глас, а не на гласувалите.

Затова и прогнозата от проучването е, че в парламента със сигурност ще влязат пет партии – ГЕРБ, БСП, ДПС, РБ и ПФ, а "Атака" и АБВ са на границата.

Анкетираните очакват промяна в местното управление след кметския вот наесен, показват данните. 41% от хората в страната биха желали цялостна промяна в начина, по който се управлява тяхната община, сочат данните. Според 34 на сто е нужна известна промяна, а 11% смятат, че такава не е нужна.

Най-силно искащи промяна в местното управление са привържениците на БСП.

Данните от проучването показват традиционно ниско доверие в институциите. Одобрението на кабинета е около 30%, а неодобрението около 60%. Доверието в парламента се колебае около и под 20%, а недоверието – около и над 70%. Месец след месец президентът събира доверие от около и над 30%, а недоверието е в диапазони около 55%.

Сред най-одобряваните политици отново се нареждат Кристалина Георгиева и Йорданка Фандъкова, които се радват съответно на малко над 50% и около 45%. Здравният министър Петър Москов и колежката му от МВР Румяна Бъчварова са едни от най-харесваните в кабинета.

Сред политиците с добър рейтинг са и регионалният министър Лиляна Павлова, националният омбудсман Константин Пенчев, премиерът Бойко Борисов, президентът Росен Плевнелиев, вицепрезидентът Маргарита Попова, вицепремиерите Томислав Дончев и Ивайло Калфин и др. Всички те имат между 25 и 35% положителни оценки.

Мнозинството българи са с негативни очаквания за икономическото развитие на страната, показват още данните. Около 40 на сто от хората очакват влошаване на икономиката, около 30 на сто да остане същото, а едва 15% очакват одобрение.

Половината българи не очакват промяна и в собственото си материално положение, а 30 на сто смятат, че предстои влошаване. Едва 10 на сто са оптимистите, които прогнозират по-добри времена за семейството си.

На традиционния въпрос накъде върви България също се забелязват устойчиви нива: Вече няколко месеца около 20% казват, че страната върви към по-добро, а около и над 60% - че върви към по-лошо. Съотношението изглежда по-благоприятно в сравнение с 2013 и 2014 г, обобщават от "Галъп".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

Воланд

преди 8 години

До ognyanzДобре бе, човек, как успя да обориш сам себе си в две изречения?

65

Воланд

преди 8 години

2,8% лунатици се разхождат на свобода. Пазете децата си.

64

ognyanz

преди 8 години

До "Бивш БСП избирател": Ако имаш информация, че всички в ръководството на БСП са мултимилионери, и не си я предоставил на прокуратурата, значи по смисъла на закона вършиш престъпление, тъй като тези хора не са декларирали доходи на мултимилионери.По-добре си признай навреме, че си гербаджийски ***, признатият грях не е грях.Виж, в това, че бат' ти Бойко е милионер, не се съмнявам.

fallback