Снимка: Булфото, архив
fallback

Българското здравеопазване не е реформирано, упрекна Филип-Михаил Домански от Генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" към Европейската комисия по време на заседание на Съвета "Партньорство за здраве" в София.

Oще по темата

Той представи специфичните препоръки на ЕК за България от 2015 г. в частта "Здравеопазване", които ще бъдат гласувани от Съвета на министрите на 14 юли.

За тази година препоръки в областта на здравеопазването получават 11 държави, а за миналата те са били 16, посочи експертът.

Трябва да има финансова стабилност на здравеопазването, по-ефективно усвояване на средствата, особено чрез преглед на ценообразуването в сферата на услугите в здравеопазването, както и в първичната и амбулаторна медицинска помощ, се допълва в документа.

Системата на здравеопазването в България не успява да създаде равен достъп на пациентите до здравни грижи.

Отговорните институции трябва да предприемат стъпки, за да се намали или премахне финансовият натиск върху пациентите, за да имат равен достъп до здравеопазване, независимо от икономическото положение на отделния пациент, допълни Домански. Друг проблем, очертан в доклада, е неплащането на здравни осигуровки от определени граждани, което представлява проблем за лечебните заведения.

В доклада е направено предложение да се въведат в ход реформи, с които да се намали броят на легловата база в болниците, но не само чрез затваряне на болници, а и чрез други методи и дейности въз основа на анализи на нуждите на населението.

"Не е добро нивото на дългосрочните грижи и услуги, а броят на нуждаещите се от подобни грижи ще нараства", каза още Филип-Михаил Домански.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Една от многото

преди 8 години

Какво здравеопазване, какви грижи? Идете в болниците и вижте тези, които са на легло и не могат да стават - било то в реанимация, било извън нея! Нито някой ги поглежда, нито ги обгрижва! По цял ден са в *** и пикня! Я се весне някоя санитарка на 6 часа, я не! А защо е така? Няма контрол от завеждащите, не им пука дали се обгрижват пациентите! Малки били на санитарките заплатите! Направете ги големи! След като за бежанците има пари, трябва и да има и за санитарките! За какво плащаме осигуровки

18

Спартак

преди 8 години

Вместо да размахват пръсти да вземат да отпуснат едни 30-40 милиарда за реформи в здравеопазването. Нашите хора естествено ще откраднат 90%, и то се знае, но с останалите 10% нещата ще се оправят.

17

Анонимен

преди 8 години

САМОО ВЕЛИЗАР ЕНЧЕВВ ДРУГОТО Е ЛЕШШ

fallback