Патриарх Неофит. Снимка: архив, БТА

Светият синод призова за въвеждане на религиозното образование в училище в писмо до премиера Бойко Борисов.

Според архиереите изучаването на учебния предмет "Религия" в училище и особено на традиционната за България православна християнска вяра, е най-силният фактор за нравственото възпитание на децата.

В момента парламентът обсъжда проект за нов Закон за предучилищното и училищното образование.

"Не преставаме да призоваваме към възстановяване и въвеждане на религиозното образование в българското училище. Ние имаме разбирането, че образованието на децата е едностранчиво и непълноценно, ако то им предлага само система от знания за заобикалящия ни свят, а не способства за изграждането у тях и на здрави духовно-нравствени критерии; ако в крайна сметка детето получава знания, но не е наясно какво да прави с тези знания, за да живее достойно и пълноценно", допълват от Светия синод.

От там уточняват, че това възпитание трябва да става в съгласие с убежденията на родителите, и в духа на вероизповеданието, към което те и децата принадлежат, а за невярващите – образованието да бъде в духа на общочовешките нравствени норми.

В писмото се изтъква още, че е изконно право на всеки човек както да изповядва свободно вярата си, така и да придобива знание и информация за нея, което е гарантирано от множество международни правни актове и от конституционните норми на страната.

"Никой не може да стане насила вярващ, но и никой не бива да бъде лишаван от правото да изучава и да знае основите на своята религия, за да може да прави самостоятелно и свободно информиран избор", заявяват архиереите.

От Светия синод подчертават, че духовно-нравственото възпитание на децата е обща грижа на държавата, църквата и семейството, и историята показва, че е най-добре, когато тези институции си взаимодействат и си сътрудничат в това.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase