Премиерът Бойко Борисов на енергийния форум. Снимка: Правителствена пресслужба
fallback

България е една от страните в ЕС, които са най-силно заинтересовани от сигурността на енергийните доставки и диверсификацията на източниците, заяви министър-председателят Бойко Борисов при откриването на първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа.

Oще по темата
"През зимата на 2008 г. България беше страната, която най-силно пострада, когато Русия спря газовите си доставки за Европа през Украйна. Оттогава българската държава е решена да не допуска подобен риск. За българското правителство приоритет е както изграждането на интерконекторни връзки с нашите съседи в Гърция, Румъния, Турция и Сърбия, така и разработването на нашите собствени находища на газ в Черноморския шелф”, допълни министър-председателят.

Газовият форум се провежда в София по инициатива на премиера. В приветствието си Борисов отбеляза още, че целите на България са в съзвучие с тези на Европейския енергиен съюз.

Той заяви, че всеки проект трябва да бъде изграждан в съответствие с европейското законодателство, защото именно то гарантира конкуренцията, ниските цени за крайния потребител и сигурността на доставките.

Премиерът посочи още, че поради географското си положение страната ни има потенциал да бъде своеобразен разпределителен център на газ за Югоизточна Европа и ЕС.

„Ние разполагаме с добре проектирана национална газопреносна мрежа, газохранилище и собствени залежи на газ и нефт, които се разработват в момента. Това са само някои от предимствата и възможностите, които България предлага”, допълни той, цитиран от правителствената пресслужба.

По думите на Борисов именно затова провеждането на днешното заседание, посветено на свързването на газовата инфрастуктура в региона, има ключово значение.

„Искам да ви уверя че българското правителство, в партньорство с нашите съседи и с подкрепата на Европейската комисия, е решено да работи за пълното интегриране на газовия пазар в Централна и Югоизточна Европа и ние го разглеждаме като перспектива за полагане основите на енергийния съюз”, заяви Борисов.

По думите му кабинетът работи активно за реализирането на ключови проекти, които ще позволят на страната ни да има достъп до сигурни доставки на газ, на конкурентни цени.

В срещата в София участват заместник-председателят на Европейската комисия, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович, комисарят за енергетиката и климатични промени Мигел Ариас Канете, представители на страните от Централна и Югоизточна Европа, както и вицепремиерът Томислав Дончев, енергийният министър Теменужка Петкова и заместник-министър Антон Павлов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

68

турчин

преди 9 години

Газов хъб. Що е то. Директива на ЕС ли или нашенска глупост ще задължат земеделците да отглеждат протеинови култури т.е. боб, леща, нахут, соя ,люцерна културе които са газодоходоносни. Сядат нашите управници консумират от тези продукте нали са пръдльовци за нищо не стават ще произвеждат газ и ето ти на тебе газовия хъб и те ще дирижират енргийната политика на ЕС.

67

Анонимен

преди 9 години

Е ЩО ПОСТРАДАХМЕ БЕ БАЦЕЕ

66

:-)

преди 9 години

Браво, Боце! Понеже пострадахме заради посредника Украйна през 2008, решихте да го сменим с посредника Турция (Турски поток). Умно, само глупаците купуват директно от доставчика (Южен поток). Ако купуваме директно от доставчика, как после да си хвалим съседите, че са успели и да ги сочим за пример и назидание на електората? Заможен електорат, чок проблем.

fallback