Снимка: Булфото, архив

Без никакви дискусии депутатите в енергийната комисия в парламента приеха предложението за Закон за енергийната ефективност. Текстовете транспонират европейската директива 2012/27/ЕС.

Депутатите се обединиха и за максимално дълъг и приемлив срок за внасяне на предложения между първо и второ четене - 2 седмици. На исканията за срок от 3 седмици председателят на комисията Делян Добрев отговори, че срещу страната се води наказателна процедура за невъвеждане на европейското законодателство в областта. Процедурата вече е във втора фаза, напомни той.

Пред журналисти зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков посочи, че има стартирала процедура, но не и наказателно производство заради неизпълнението на задълженията ни по транспониране на тази директива. Той изрази надежда, че ако се спазят сроковете, Брюксел ще спре процедурата и няма да търпим санкции.

Законът предвижда постепенно увеличаване на енергийната ефективност в страната, като бъде определена и национална цел за това. Определя се начинът на обследване и сертифициране на сгради, както и се дават определенията на термини като сгради с нулево потребление и т.н.

Голяма част от текстовете засягат внедряването на "умни" измервателни уреди. Депутатът от Патриотичния фронт Кирил Цочев коментира, че това е скъпа инвестиция, а ефектите от нея се усещат по-късно. Според чл. 24 от законопроекта трябва да се стимулират доставчиците за въвеждане на интелигентни уреди, а в последните години Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не признава подобни разходи, припомни Цочев.

Представителите на БСП Лява България също подкрепиха законопроекта, но посочиха, че в крайния вариант е изчезнала идеята за създаване на Камара за консултантите по енергийна ефективност. Между първо и второ четене партията ще внесе подобно предложение, уточни депутатът Жельо Бойчев.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase