Росен Плевнелиев. Снимка: архив, Булфото
fallback

Президентът Росен Плевнелиев издаде указ за назначаването на съдия Лозан Панов за председател на Върховния касационен съд.

Указът бе издаден след проведена от държавния глава среща с избрания от ВСС за председател на ВКС, съобщи прессекретариатът на държавния глава.

Oще по темата

Лозан Панов беше избран за председател на ВКС след гласуване във Висшия съдебен съвет на 29 януари. На 2 февруари съдии и неправителствени организации призоваха президента Плевнелиев да проведе публични консултации, преди да издаде указа за назначаване на Лозан Панов за председател на Върховния касационен съд. Организациите изпратиха писмо до държавния глава, в което го призоваха да вземе лично отношение, преди да утвърди или не избора на новия съдебен шеф.

На днешната среща с държавния глава съдия Панов е заявил, че като ръководител на съда ще отстоява принципа за независимост на съдиите и е поел и ясен ангажимент да работи активно за продължаване на реформата в съдебната система, предвидена в приетата от Народното събрание стратегия.
 
От президентството посочват, че държавният глава и екипът му са проследили цялата процедура за избор на председател на ВКС.

„Неправителствени организации, магистрати и всички членове на ВСС имаха възможност да изразят становище, да поставят своите въпроси и да получат отговори. Кандидатурите бяха публично известни месеци преди ВСС да избере председател на ВКС. През този период всички заинтересовани можеха да изразят своята позиция“, се казва в съобщението.

Припомня се, че непосредствено преди избора президентът е призовал всеки, който има отношение по темата, да изложи своите аргументи „за“ и „против“ кандидатите, като до момента за нито един от двамата кандидати не бяха изнесени аргументи или факти, които да поставят под съмнение професионалните и моралните им качества.

„Изразени бяха критики единствено по отношение на самата процедура, но не и относно качествата на който и да е от двамата кандидати. Държавният глава е доказал, че в основата на неговите решения при назначенията във висши държавни органи стоят професионалните и нравствените качества на кандидатите, както и обществената оценка. Винаги, когато е имал аргументи, президентът се е противопоставял на безпринципни назначения“, се казва в съобщението.
 
Отбелязва се, че Конституцията на Република България предвижда споделена компетентност на президента и на ВСС при първо предложение за назначаване на председател на ВКС. „Тази споделена компетентност обаче не означава, че президентът може да изземе решаващата роля на ВСС и да откаже назначаването, без да има каквито и да било аргументи. Евентуален отказ на президента да назначи предложения кандидат трябва да бъде мотивиран с факти, поставящи под съмнение професионалните и моралните качества на кандидата или способността му да се справи с поста, за който е избран“, пише в съобщението.

Отбелязва се, че евентуален отказ на президента да подпише указ за назначаването ще върне процедурата за избор на председател на ВКС в началото. „Съгласно чл. 129, ал. 2 от Конституцията обаче, президентът е длъжен да назначи следващия предложен кандидат, който и да е той, без значение дали притежава или не необходимите професионални и морални качества“, пише в съобщението.
 
Отбелязва се, че изборът във ВСС се извършва от малък брой хора и организацията на който и да е начин на избиране на кандидата – електронно или с бюлетини, не би следвало да представлява някакъв проблем.

 Посочва се, че е можело изборът да бъде организиран с бюлетини, така че да се изключат „всякакви съмнения за независимостта на вота на всеки един от членовете на Съвета“. „Това би довело до много по-висок начален кредит на доверие към избрания кандидат и към съдебната система като цяло. Въпреки това държавният глава не смята за правилно да откаже назначение, като стъпва единствено на недоказани хипотези. В едно демократично общество възможността за изразяване на различни мнения при назначения на ключови постове е основополагащо, но също толкова важно е оспорването на определено решение да почива на убедителни доводи“, се казва в съобщението.
 
Президентът обръща внимание, че няма как едновременно да бъдат спазени принципите за тайната на вота и за публична аргументация от всеки член на ВСС за кого е гласувал, защото двата принципа взаимно се изключват. „Освен това е въпрос на конституционна уредба кое да бъде предпочетено – тайната на вота или публичната аргументация, за да се отговори в най-голяма степен на обществения интерес“, се посочва в съобщението.
 
В него се заявява, че подписвайки указа за назначение, президентът ще очаква от избрания председател на ВКС да отстоява принципа за независимост на съдиите и да работи активно за провеждане на съдебната реформа.
 
„Държавният глава призовава провеждането на съдебната реформа да се превърне в реален процес, а не да спре до приемането на поредната стратегия. Президентът счита, че съдебната реформа е ключова, като трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, трябва да работят активно, за да гарантират правата на гражданите и спазването на принципа на върховенството на закона“, се посочва в съобщението.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Герчо с тамбурата

преди 9 години

Наш ,,Феодален старец,,Вчера написа, че ако водата от язовирите изтекла в реките и селата бе прекарана през ВЕЦ , получената еленергия е три пъти повече от консумацията на страната за битови нужди.което означава,че населението може безплатно да получи енергия за бита и с останалата,продадена на комшиите да покрие разходите за производство и да плати исканата печалба за бюджета . Коментара бе веднага изтрит. Защо гос. Президен т това се трие и не се казва на народа и кой ги трие тези неща и защо

33

копче

преди 9 години

Комсомолския секретар е N1 ,плюе там където е близал !

32

Анонимен

преди 9 години

На над за кокво ни трябва президент?!?!

fallback