Снимка: БТА

НАТО ще установи свой многонационален контингент в България, съобщи след срещата си с президента Росен Плевнелиев генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Причината за това е конфликтът на Русия с Украйна.

Още по темата
„Ще установим командно-контролни елементи в трите балтийски републики, Полша, Румъния и България. Това ще са контролно-командни елементи, които ще ползват персонал от българските въоръжени сили, а също многонационален контингент на НАТО. Това ще е трайно присъствие на НАТО в България, което ще е важно“, обясни Столтенберг.

Според него всички виждат нуждата от присъствието на НАТО в България и в другите страни заради конфликта в Украйна, което предполага повече въоръжени сили на място, които да участва в учения и маневри, както и повече военно морски съдове.

„Всичко това е със защитни предназначения и е част от нашата колективна отбрана, която е ключ, сърцевина и задача на НАТО“, посочи той.

Друг основен акцент в изказването на генералния секретар на НАТО беше свързан с решението на върха на Алианса в Уелс през миналата година за плавно увеличаване на средствата за отбрана до достигането им до 2% от БВП на всяка отделна страна.

България обаче не успя да спази решението и през тази година средствата за армията ни са с 30 милиона евро по-малко от тези през миналата.

„Да инвестираме в отбрана е предизвикателство пред нас, защото винаги е хубаво да похарчим парите за нещо друго, но е важна сигурността и ето защо е много важно всички държави да изпълняват обещанията си, а именно да спрем намаляването на парите за отбрана и да започнем да ги увеличаваме, получих уверения по време на срещите си днес, че това ще стане“, коментира Столтенберг.

Плевнелиев призна, че пред него е обяснил с тежката икономическа ситуация през 2014 г. намаляването на средствата за бюджета за отбрана, но в същото време очаква актуализация и отпускане на повече пари.

„България разчита на подкрепата на своите партньори за превъоръжаване, това е приоритет и на правителството, на президента, и на парламента да намалим въоръжението от един доставчик, това е национален приоритет“, посочи държавният глава.

Според него има начини да получим помощ от останалите страни в Алианса за превъоръжаването на армията ни, така че тя да стане модерна и съвместима с тях.

„НАТО не е инвеститор, България обаче ще търси сътрудничество с другите държани, имаме прекрасно сътрудничество със САЩ, ще търсим и други партньори“, посочи той.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase