Снимка: БТА

Вицепрезиденът Маргарита Попова смята, че не би било проблем, ако армията помогне на МВР за охраната на границата ни с Турция заради очакванията за засилен бежански поток от март.

Още по темата
По този начин тя се размина напълно в позицията си с държавния глава Росен Плевнелиев, който преди дни заяви, че не би допуснал на границата да отиде армия и предупреди, че това би предизвикало скандал.

„Не бих допуснал Българската армия да застане на границата, а от другата страна да няма армия, това не е добре за нас и още по-важно - представете си какъв дипломатически скандал ни очаква, ако се окаже, че ние пазим границата си с една съюзническа държава, каквато е Турция, с войници, с БТР-и, с техника. Идеята Българската армия да бъде позиционирана по границата е недобра, неработеща, тя ще предизвика международни имиджови проблеми за България и бих посъветвал правителството да намери най-смисленото решение, а то е МВР да намери сили, ресурси, те да му бъдат осигурени, за да може да се справи със ситуацията по границата”, заяви държавният глава.

Военният министър Николай Ненчев пък обяви, че няма законово основание военни да охраняват границата. Според него армията може да окаже само логистична подкрепа. Освен това може да предостави техника, както и нефункциониращи казарми за бежански центрове.

Министърът на вътрешните работи Веселин Вучков обаче е категоричен, че МВР се нуждае от подкрепата на други институции и няма пречка военнослужещите да участват в охраната на границата.

Позицията на Попова е сходна.

„Армията по закон има задължение да участва в мисия в мирно време и няма законови пречки, след като е прочетен законът и се разбира добре, това да бъде предоставено“, заяви прецепрезидентът.

„Няма нищо страшно, ако армията предостави помощ, логистика за МВР, за да можем заедно всички да предотвратим нелегални миграционни потоци“, продължи тя.

Според нея това би било от полза и на Турция, и на другите съседни страни и би било добре, ако двете държави обсъдят този въпрос.

"Турция няма да се разсърди, когато отидем, когато седнат външните министри, когато седнат министър-председателите или държавните глави на двете държави и говорим за това как да предотвратим нелегалната миграция", заяви Маргарита Попова.

По думите й от това страда и Турция, страдаме и ние.

Според нея за овладяването на миграционния поток трябва много мерки, които са комплекси и сред тях е муждунституционалното сътрудничество.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase