Снимка: БТА

Кабинетът търси решение на проблема с боеприпасите, останали след взрива в завод „Миджур“ в Горни Лом, при който на 1 октомври загинаха 15 души.

На днешното правителствено заседание премиерът Бойко Борисов запознава министрите с писмо от главния прокурор във връзка с проверка в предприятието. В момента в склада му се намират 190 614 неутилизирани противопехотни мини, става ясно от стенограмата на заседанието.

„Ние в България сме били отличници. Първи сме утилизирали всичко. Обаче сега гърците като ни ги прехвърлят през тази частна фирма, изведнъж ние се оказваме сега със 190 хиляди и кусур мини и то забранени от конвенцията“, разяснява Борисов.

Той посочва, че обектът се охранява, но кабинетът е поставен пред проблем и настоява „частникът да поеме разходите, защото ние сега трябва от този тънък бюджет да търсим пари“.

МВР шефът Веселин Вучков обяснява ситуацията така: „Ако с язовири и други водни опасности става дума за цъкащи бомби в преносен смисъл на думата, тук става дума за цъкащи бомби в прекия смисъл на думата“.

Той допълва, че в писмото на главния прокурор се намеква, че е възможно една от причините за експлозията в завода в Горни Лом да е самовзривяване.

Собственикът Митков по думите на вътрешния министър изразил готовност да няма претенции към държавата само и само да се отърве по някакъв начин от тези 190 хиляди мини.

Вучков посочва два варианта. Единият е да бъдат унищожени чрез взривяване на военни полигони, но според МО това е много скъпо и технологично опасно.

„Вторият вариант е да си утилизираме на площадки или на заводи, които са собственост на Министерство на отбраната или други подходящи заводи. Затова аз мисля, че правенето от страна на Министерство на отбраната на един подробен график как това може да стане през следващата календарна година, като паралелно с това пазим от страна на полицията тези складове, донякъде ще реши проблема“, смята той.

Вучков изразява мнение, че държавата трябва да монополизира обезвреждането на боеприпасите, които произвежда Българската армия и да бъде забранен вносът на чужди боеприпаси за утилизация, „за да не се превръщаме в кошче за оръжейни отпадъци“.

Финансовият министър Владислав Горанов пък иска собственикът, след като вече няма лиценз, да сключи договор за утилизация и да я плати.

Министърът на отбраната Николай Ненчев е категоричен, че е невъзможно мините да бъдат сложени в складове на МО, защото в тях има други боеприпаси и „белята може да стане още по-голяма“.

Ненчев заявява, че след проучване на технологията и подготовка на хората, утилизация може да извърши дружеството в Костенец, като максимумът е 220 бройки на ден. Министърът добавя, че ако мините бъдат унищожени, може да има екологични последствия.

"А и екоорганизациите веднага ще наскачат като започнем да ги взривяваме. Така че ние сега се занимаваме с белята на други хора", допълва премиерът Борисов.

Военният министър казва още, че поделенията са "задръстени" с такива взривни вещества, купени от частни фирми преди много години, които не идват да си ги прибират. По думите му в най-скоро време трябва да бъде намерен начин складовете и поделенията да се освободят от тях.

Борисов заръчва на министрите да се проверят договорите и „как и по какъв начин бихме могли да си вземем парите“, и иска предложение за решение до другата сряда.

„Забраняваме, вкарваме в парламента, ратифицираме и не се занимаваме повече с черни забрадки. Всяка година гинат хора, този път 15. Ами тези 190 хиляди! Ако и те бяха гръмнали, то ще отиде сигурно до Видин взривната вълна! Това са 76 тона взрив стоят и с пълно безхаберие. Чувате тук министърът какво ви говори: 10 години седят, някой изкупил мини или боеприпаси и седят по складовете, не отива да си ги взима. Откъде накъде? И ние плащаме. Подгответе решение“, разпорежда премиерът.

Борисов поставя задача, ако се избере вариантът монопол на държавата, да стане ясно колко ще струва такъв център за утилизация.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase