Румен Порожанов Снимка: архив, Булфото
fallback

С актуализацията на бюджета за тази година, която служебният кабинет предлага, се залагат възможности за ликвидна подкрепа в банковата система, тъй като ефектите за икономиката биха били доста по-неблагоприятни, отколкото ако това не бъде направено. Това заяви в интервю за БНР финансовият министър Румен Порожанов.

Вчера МФ предложи поемане на нов държавен дълг, в който е включена възможност за предоставяне на ликвидна подкрепа в рамките на одобрената държавна помощ от ЕК в размер до 2,9 млрд. лв.

Според Румен Порожанов това е единствената алтернатива в момента за покриването на дефицита, който евентуално ще се очертае в банковата сфера. Той посочи, че появата на подобни ликвидни проблеми е нещо ново и за първи път се появява тази година, което се явява и една от основните тежести на публичните финанси.

Затова с актуализацията на бюджета се залагат общо около 5,8 млрд. лв. "за евентуално ново финансиране" в банковата сфера, каза министърът и поясни, че има варианти за тяхното използване в зависимост от това дали ще бъде отнет лицензът на банката, или тя ще бъде оздравена.

Oще по темата
"Тази актуализация не обслужва никого. По принцип Законът за бюджета обслужва цялата държава, обслужва публичните финанси, публичните услуги, които се предоставят на населението, обслужва бизнеса. Диспропорциите, които ние установихме и заварихме, не сме ги установили само ние, те се формираха още в началото, още приемането на Закона за бюджета. Нашата цел е да ги посочим", коментира Порожанов.

Задължително ще има префинансиране на ликвидна подкрепа, която е дадена в момента за конкретна банка (ПИБ - бел. ред.), обясни финансовият министър. Става въпрос за частично префинансиране, уточни той.

Ако в случая с КТБ се стигне до отнемане на лиценза и изплащане на вложителите през Фонда за гарантиране на влоговете, който има ликвиден недостиг от 1,6 милиарда лева, залагаме опция за държавна гаранция за ползване облигационен заем от гаранционния фонд, обясни министърът.

"Заложили сме до 2 милиарда лева общо, така че Фондът да пласира емисии облигации на вътрешния пазар, гарантирани от държавата. Това би бил най-добрият вариант за нас", коментира Порожанов. Той допълни, че МФ е в непрекъснати разговори с ФГВ.

От Фонда обаче изразяват опасения, че може да не успеят да пласират цялата емисия, която би покрила недостига и затова в проекта за актуализация е предвидена възможността и да се отпусне заем от държавата до 700 млн. лв.

На въпрос трябва ли да се спасява КТБ с държавни средства, Порожанов коментира, че в служебното правителство са на мнение, че оставянето на Фонда за гарантиране на влоговете със заем, а не с ликвидни средства, би породило по-скоро напрежение и недоверие.

Във връзка със започналата от ЕК наказателна процедура срещу България за това, че не е въвела адекватно в законодателството си директивата за изплащане на депозити Порожанов коментира, че вече се работи по исканите от Еврокомисията промени за банките. "Трябва да променим нашия закон, така че да отговори на изискванията. Работи се и промяната ще се внесе още в началото на работата на следващото Народно събрание", каза министърът.

Още за икономика и политика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

globaln234

преди 9 години

Да бе да!

13

!!!!!!!!!!!!

преди 9 години

И тоя ме будалка !

12

KLO

преди 9 години

G-N MINISTRE TI VLEZE BEZ PET LEVA V KABINETA,NO STE IZLEZESH KATO MILIONER.POGELAVAM TI GO OT SARCE,POVECE MINISTRI MILIONERI PO BOGATA DAGAVA.TA KATO KAZAH DARGAVA,NEIA KUCETA IA IALI.NARODA SI VI ZASLUGAVA,SHTOM NE PROTESTIRA.

fallback