Снимка: Булфото, архив

Правителството не може да вземе решение дали да купува изстребител от нов тип в края на мандата си, призна военният министър Ангел Найденов.

Още по темата
Макар че самият той настояваше, че тази година е критична в това отношение, сега смята,  че каквото и да било решение да бъде взето в последните дни на правителство няма да е коректно, защото ще обвръже най-малко още два кабинета.

„Това е една отговорност, която аз не мисля, че трябва да стоварваме на следващото правителство, то трябва да направи своя избор”, посочи Найденов.

Според него трябва да се избира дали да се заделят средства и да се стартира процесът на пълна модернизация на изтребителите, с които разполагаме, или да се купят нови.

Според него само за подмяна на авиониката с оглед освобождаването на необходим честотен диапазон са необходими средства в размер на повече от 320 млн. лв.

„Отделно от това, като прибавим средствата, които се изразходват за ремонт, поддръжка, за удължаване на жизнения цикъл, разбирате, че става дума за средства, които до края на експлоатация на изтребителите надхвърлят над 1 млрд. лв. Толкова е и стойността на проекта за придобиване на нов тип боен самолет”, заяви Найденов.

Според него правителството е могло да разгледа и да вземе решение за стартиране на проекта за придобиване на нов тип военен самолет, дори само заради факта, че това ще означава минимум 20 години по-дълъг период на експлоатация на тези самолети в сравнение с изтребителите, с които разполагаме.

Според заместник-министъра на отбраната Иван Иванов пък има нужда от нов закон за резерва, който ясно да регламентира службата.

Той посочи, че до този момент въпросът за резерва не е решен качествено и пълноценно в Българската армия.

Има тенденция към застаряване на мъжкото население - само през последните три години запасните са намалели с 200 000 души. За този период са освободени едва 3000 души от служба и една много малка част от тях са изявили желание да бъдат вписани в резерва. Според разчети на МО към 2023 г. ще имаме не повече от 2 процента резервисти до 35-годишна възраст, отбеляза заместник-министърът.

Той каза, че така няма да може да се окомплектова Българската армия по военновременни щатове с личен състав, ако не се вземат спешни мерки.

Иван Иванов посочи необходимостта от въвеждане на мобилизационен резерв като структура и състав и важността да се работи за неговото обучение.

Предвижда се отново т. нар. териториален резерв, който би трябвало да бъде обучен, подготвен в мирно време и които да може да се справя с природни катаклизми и промишлени аварии и евентуално при мобилизация да осигури нарастването на Българската армия.

Ангел Найденов също коментира тревожната статистика за състоянието на резерва и запаса на Въоръжените сили. Той посочи, че според разчети към 2035 г. България ще разполага с 680 000 души, отговарящи на всички условия във възрастта между 18 и 50 години и подлежащи на ангажиране в резерв или запас.

Министърът също посочи потребността от формиране на модули, които биха могли да бъдат ангажирани в случаи с природни бедствия и които да не са само комплектовани от действащи военнослужещи на професионална служба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase