Премиерът Пламен Орешарски. Снимка: БТА

Възможни ли са избори през юли? Това е най-актуалният въпрос от вчера, отговор на който дават различни експерти пред "24 часа". "Надявам се, че останалите партии в парламента имат разум и няма да допуснат предсрочни избори на 29 юли. Защото тогава активното население, нормалните българи по това време са в годишен отпуск. А който разчита на такива българи, ще понесе загуби", смята социологът Живко Георгиев.

Според политолога Първан Симеонов Станишев се опитва да спаси себе си лично, защото по този начин той казва: "Това е военновременна ситуация, отиваме на война, не можем да правим промени в генералния щаб. Най-малкото е невъзможно да сваляме маршала. Станишев се опитва да направи избори в летния период, което по принцип може да даде на партията с твърд електорат по-благодетелствена позиция."

Още по темата
Политологът Димитър Аврамов пък смята, че при евентуални избори ситуацията ще бъде много по-различна от тази на евровота. "Ще има различни видове мотивации, прегрупирания, нови коалиции", прогнозира Аврамов.

"Имаме кризисна ситуация, оттук нататък имаме три месеца да проведем избори. И както и да го смятам, те могат да бъдат и на 1 октомври", допълва още социологът Мира Радева.

"Труд" отразява още мнения и коментари по повод възможността за избори през лятото. Политологът Димитър Димитров е категоричен, че до края на юли ще настъпят промени в ръководството на БСП. "Затова Станишев прави този ход с изборите през юли - за да изглежда, че е иззел инициативата. Така той цели да постави в ъгъла всички в партията му", казва Димитров.

В друг анализ политологът Ружа Смилова посочва: "Този експертен гаф показва голямо объркване в ръководните редици на Столетницата, ако не е просто поредният блъф." Междувременно юристът Борислав Цеков уверява в това, че от конституционна и организационна гледна точка изборите са възможни в края на юли или началото на август.

Социологът Анатолий Гълъбов поставя на дневен ред друг важен въпрос: "Защо Орешарски сам не подаде оставка след речта на Станишев? Да присъстваш в зала, в която мандатоносителят заявява, че трябва да подадеш оставка в петък, за да покаже, че вотът на недоверие е неуспешен, е унизително за държавата. Излизайки от залата Орешарски, трябваше да обяви оставката си", коментира Гълъбов.

По повод ролята на Орешарски в сегашната ситуация специалистът Арман Бабикян анализира пред "Сега": "Той е един от малкото стабилизиращи фактори в тази болна ситуация.  Орешарски се опитва в един кризисен период да не проявява страст, опитва се да не е емоционален. В подобна политическа криза щетите във финансовата и икономическата сфера са огромни. В момента на хоризонта няма друг гарант за финансовата ни стабилност. Всички други са извадили ножовете и са тръгнали на бой. Няма как да прескочим варианта със служебен кабинет, но Орешарски може да е служебен премиер."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase