Вицепрезидентът Маргарита Попова. Снимка, архив БТА

Затворното дело и местата за лишаване от свобода от дълги години са проблем, който много правителства поред са оставяли на по-заден план. Това каза в Сливен вицепрезидентът Маргарита Попова при откриването на Националния фестивал на детската книга.

Според нея това не е прецедент в световната история и където има места за изтърпяване на наказанията, ще има опити за бягство от тях, но това е повод да се помисли за промени.

Още по темата
През почивните дни от затворите в страната избягаха трима задържани. На 1 май полицията обяви за общодържавно издирване двама опасни престъпници, избягали от Централния софийски затвор. Това са Николай Николов-Шатката, който изтърпява присъда за убийство, и гватемалецът Хосе Луис Гевара Мартинез. Двамата са били парнаджии и вероятно са избягали през шахта. В търсенето на двамата се включи и Интерпол, но към момента следа от тях няма.

Няколко дни по-късно друг задържан избяга от общежитие от открит тип към затвора в Бургас. Инцидентът е станал в общежитието "Строител". Охраната на тези общежития е по-лека в сравнение със затворите.

Вицепрезидентът отбеляза, че правосъдието въобще трябва да се признае за национален проблем. "На нас през последните десетилетия ни липсват най-вече финансови средства, но това не може да бъде безкрайно оправдание, защото правосъдието е скъпо, но си заслужава", каза тя.

Вицепрезидентът коментира, че проблемите в съдебната система са трупани отдавна и вече е време ясно да се дефинират и да се пристъпи към тяхното разрешаване.

Попова бе категорична, че затворите са места не само за наказание, а където всеки трябва да осъзнае, че е сбъркал. Тя заяви, че с помощта на администрацията изтърпяващите наказанието трябва да се поправят и при излизане от мястото за лишаване от свобода успешно да се интегрират в обществото.

Попова отрече от президентството да пристигат разнопосочни сигнали, а имало говорене в една посока с различна лексика, терминология, емоция и акценти. "Институцията е една и ще я има винаги, не търсете неща, които ще я разединяват, защото ги няма", допълни тя.

Преди дни президентът Росен Плевнелиев посъветва вицепрезидента Попова да се информира малко повече за действията на президентската администрация. Коментарът му бе по повод изявление на Попова, че указите, подписвани от президента, трябвало да носят класа. В края на април вицепрезидентът не скри притеснението си от поредицата вета, наложени от президента Росен Плевнелиев. Тя заяви, че диалогът между президентството и парламента не трябва да е само писмен, а да се случва предварително и с координация между властите.

Тогава Попова каза, че "всичко, което излиза от президенството, трябва да бъде много дълбоко юридически мотивирано, за да се посрещне както трябва от парламента в парламентарната ни република".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase