Президентът Росен Плевнелиев. Снимка: БТА

Президентът Росен Плевнелиев призова политиците към реализъм и честност на старта на предизборната кампания за евровота на 25 май.

Нека да обещаем само това, което можем да изпълним, апелира държавният глава.

Компроматната война, безкрайните скандали, очернянето на опонента, не е избор, а цели отдръпване на хората от политиката и от гласуването, категоричен е той.

Президентът посочи, че избирателната активност е в пряка зависимост и от това, което предлагат политиците като теми, позиции и поведение. Стремежът да се отблъсне масовият избирател, за да се контролират твърди ядра, не води до нищо добро, каза президентът, който призова още за толерантен и градивен дебат.

Според президента избирателната активност щеше да бъде повишена, ако заедно с евровота се беше провел референдум за изборните правила, както той предложи и за което са се подписали над 570 000 българи.

За съжаление, управляващите се правят, че тези граждани и този референдум не съществуват, изтъкна той.
Българските граждани имат право да чуят ясно позицията на всеки от кандидатите, беше категоричен президентът.

Според него дори където съществува консенсус, той е премълчаван в името на удобното в момента остро политическо противопоставяне. Досега виждаме само взаимни обвинения в некомпетентност и провал, изтъкна той.

Президентът напомни, че на тези избори 400 млн. избиратели от 28 държави ще упражнят правото си на глас, а за първи път те започват с партийни номинации за председател на ЕК.

Плевнелиев изтъкна, че традиция на европейските демокрации е на избори да не мислим за злободневните теми и проблеми, а да търсим отговор на въпроса „Къде искаме да бъдем след пет години“. Затова, по думите му, е важно страната ни да бъда активен участник в европейския дебат, а не пасивен наблюдател, който коментира само своите вътрешни проблеми.

Президентът призова българските политици да проведат качествен дебат по европейския дневен ред. Истинските български патриоти са ни завещали целта да намерим своето място в обединена Европа, подчерта той.

Според Плевнелиев става все по-ясно, че има опасност ЕС да се раздели на център и периферия, на държави в еврозоната и извън нея, и допълни, че по тези генерални въпроси у нас не може да се мълчи.

Историята може да се промени на Европа преди и след Крим. Има сериозна опасност светът да бъде върнат трайно към политики от 19-и век на велики сили и периферия между тях, каза той и подчерта, че това са теми, които определят нашето бъдеще – дали ще бъдем в периферията на ЕС, или в сърцето на интеграционните процеси, дали Балканите ще продължат своя курс към мирно и демократично развитие, или ще бъдат трайно дестабилизирани.

Президентът каза, че страната ни не трябва само декларативно да се противопоставя на идеята за Европа на две скорости и лансираната от Русия политика на велики сили, които решават съдбата на малките и слабите.

Силата на Обединена Европа е, че и малките, и големите имат своето място, имат своя глас, подчерта президентът.

Според него е дълг на българските политици да преодолеят противопоставянето на стари и нови членки, на богати и бедни, на малки и големи нации.

България може и е длъжна да добави стойност към ЕС, а не да седи безмълвно в ъгъла или да играе ролята на нечий троянски кон, категоричен беше Росен Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase