Снимка: БТА
fallback

С общо становище по отношение на рисковете пред България заради кризата в Украйна излязоха членовете на Консултативния съвет по национална сигурност. Те се обединиха около консолидирана позиция, която не срещна подкрепата само на „Атака”.

Лидерът на националистите Волен Сидеров, който напусна по средата заседанието на КСНС, продължило четири часа и половина, определи проекта на становището като "категорично неприемлив".

В позицията на КСНС е посочено, че България ще действа като член на ЕС и НАТО, но и ще отчита националния си интерес.

Oще по темата
„България подкрепя суверенитета, единството и териториалната цялост на Украйна. Проведеният на 16 март референдум в Крим е в нарушение на международното право и България не го признава”, прочете становището на КСНС президентът Росен Плевнелиев.

Членовете на КСНС призовават всички страни, които участват в настоящата криза да преустановят всякакви провокации и да се съобразяват с международното право.

България подкрепя подписването на политическата част на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС и на икономическата част след провеждане на честни и демократични избори за президент.

Консултативният съвет за национална сигурност настоява украинските власти да спазват правата и свободите на всички граждани, в т. ч. и на лицата, принадлежащи към различните етнорелигиозни общности, сред които е и близо 300-хилядната българска общност. Кризата в руско-украинските отношения за пореден път поставя на изпитание и икономическата, и енергийна сигурност на страната.

Кризата в отношенията между Русия и Украйна поставя под заплаха и доставките на газ за България, предупредиха още членовете на КСНС.

Заради това в становището е посочено, че диверсификацията  и разработването на газовите находища в Черноморския шелф са безалтернативни.

КСНС препоръчва на Съвета за сигурност към Министерски съвет и на Националния щаб за мониторинг да следят и анализират процесите, свързани с кризата, а на изпълнителната власт да предприеме действия за недопускането на нарушаването на енергийните доставки и да осигури нужния резерв, което да позволи България да преодолее евентуална енергийна криза.

В становището е посочено, че българските институции трябва да подържат диалог с българската общност в Украйна и да им оказват съдействие.

В заключение в позицията се препоръчва на правителството да защитава становището при провеждане на разговори по темата в ЕС, както и да излага рисковете пред страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

368

Jalta valuta

преди 10 години

mnogo gi strah e ot RU. yasno e kato byal den.stoto napalniha Bulgaria s USA targovski banki v vsyako selo. ami, ako falirat USA targovskite banki v Bulgaria?:-)

367

Константин Близнаков

преди 10 години

Уважаеми, депутати проявете един път разум и погледнете реално на нещата....Европа се преразпределя и в това число не влизаме, ние, *** такива.Цяла Европа, цяла България ви видя истинските проамерикански лица!! Най- лошото в момента е, че Турско- червената олигархия силно напъва да отстрани Атака от пътя си....нищо, че имат някаква подкрепа от страна на БСП.

366

Константин Близнаков

преди 10 години

Всички там сте наемници и продажници, които за пореден път ще покажат на народа и ще го излъжат- само и само Атака да не приемете нещо от Атака...след кафенце с ЮМестана, всички се обединихте срещу Волен и Атака, но все пак тук говорим за предизборна война, война в която Атака ви пречи, страх ли имате ***?

fallback