Снимка: архив, БулФото
fallback

Финансовото министерство разработва Стратегия за превенция на данъчните измами съвместно с други контролни органи.

Мерките ще бъдат разработени по видове данъци и данъчно задължени лица, а целта е да се набележат най-ефективните мерки за противодействие на незаконните практики, съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова на форум, организиран от БАН.

Тя посочи, че най-големите загуби за бюджета идват от измами с ДДС и контрабандата на акцизни стоки, включително цигари.

"Установено е, че при различните категории данъчно задължени лица данъчните измами се реализират по различен начин - например големите мултинационални компании и малките предприятия", разясни Петкова.

Тя посочи, че се правят измами и с местните данъци и такси. "При промените в закона м. г. получихме интересна информация. Поискахме от столичния КАТ данни за регистрирани автомобили, също и от общината. 40% от регистрираните в КАТ автомобили не са с платени данъци. Има и много недекларирани сгради пред общината", заяви Петкова.

Затова готвената стратегия ще обхване както републиканските, така и местните данъци и такси.

Людмила Петкова припомни, че отскоро с цел превенция на измамите действа обратното начисляване на ДДС при зърнените и техническите култури.

"Това е много ефективен механизъм, но европейското законодателство не позволява той да бъде въведен за по-широк кръг стоки. Механизмът ще се прилага до края на 2015 г. и след анализ може да бъде продължен до 2018 г.", допълни тя.

По думите й механизмът наистина спира данъчните измами при доставките на зърнени и технически култури, но за да не се прехвърлят измамите към преработвателите, са предприети и други мерки от НАП: идентифициране на лицата, които ще ползват обратното начисляване на ДДС и контрол върху дейността им, обмен на информация с Държавен фонд "Земеделие" за засетите площи с култури и произведената продукция.

Друга мярка е наблюдението при движение на стоки с висок фискален риск, които често се използват в схеми за данъчни измами: плодове и зеленчуци, месо, захар, мляко и др.

Фискалният контрол се извършва на територията на цялата страна от органи по приходите. Те могат да спират камиони над 3 т и да проверяват какви стоки се превозват и документите, придружаващи стоката. На превозното средство могат да се поставят пломби с GPS до мястото на доставяне на стоката.

Фискалният контрол е основно превантивна мярка – така данъчните разполагат с информацията в момент, в който могат да бъдат събрани задълженията.

Петкова припомни, че от лятото на 2013 г. до края на годината данъчните, Агенцията по храните и МВР са направили над 25 хил. проверки на граничните пунктове - основно с Гърция, и на зеленчуковите борси и тържища. Основно са проверявани доставките на плодове и зеленчуци. "Бяха установени много нарушения – цели камиони внасяха зеленчуците като „подарък“ или на занижени стойности. Тази мярка беше предприета и за защита на българските производители", каза зам.-министърът на финансите.

Петкова посочи и други административни мерки за превенция – наблюдение на лицата в реално време, за да се идентифицират търговците, които могат да бъдат въведени в схеми на данъчни измами. Голяма част от тях невинаги знаят, че техният предходен доставчик е организирал схема за данъчна измама.

Освен това Агенция „Митници“ се е съсредоточила в районите на ГКПП заради контрабандата на акцизни стоки. Има формула, по която да се изчисли рискът длъжностно лице да извърши измама, каза Елеонора Николова от Центъра за противодействие на корупцията към МС.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Magelan

преди 10 години

Борят данъчните измами със стратегия...mi to samo sus strategia ne stava..., i akul si trebE...;))... a i topki...

11

Анонимен

преди 10 години

10

Камен

преди 10 години

До 8Докато всички разсъждават като теб общината никога няма да има пари и квартала ти вечно ще остане като след бомбардировка. А един ден като се пенсионираш съм 100% сигурен, че ще ревеш колко ти е ниска пенсията и как толкова години си работил, а в крайна сметка държавата ти дава пари за по едно кисело мляко (въпреки че през това време съвсем умишлено си крил данъци). Лошото е, че не си само ти.

fallback