Снимка: БТА

Промяната в избирателната система и наличието на преференции, радикалните промени в начина на отразяване на изборите в медиите, бюлетината са сред силните страни на новия Изборен кодекс. Това отбеляза председателят на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева на организирана от института кръгла маса на тема "Изборните правила - какво очакват гражданите и какво /не/ направиха политиците", предаде БТА.

Още по темата
Част от недостатъците на изборния закон според Цонева е провалената идея за професионална изборна администрация, липсата на регистър, липса на район "Чужбина", отхвърляне на електронното гласуване дори в пилотен вариант.

Много лош "пробив" е текстът, според който, ако избирателят не е отбелязал предпочитание за някой кандидат от листата, преференцията да се отчита за водача, коментира Цонева.

Според нея така се обезсмисля преференцията и се "бетонират" водачите на листите. Партиите предпочетоха да запазят един елемент, който фаворизира любимците на партийните централи, коментира тя. Цонева заяви, че е трябвало да се въведе задължителна преференция.

С новия кодекс не е направена никаква стъпка за изваждане на т.нар. мъртви души от избирателните списъци, отбеляза Антоанета Цонева. "Мъртвите души" са евъргрийнът на българските избори, няма нищо по-безсмъртно от тях, коментира тя.

От Института за развитие на публичната среда препоръчват да се въведе електронен регистър на избирателите, ЦИК да е съставена от 9 членове, въвеждане на електронно гласуване, обособяване на изборен район "Чужбина".

Според експертите разяснителната кампания трябва да е фокусирана върху образоване на избирателите за техните права и стимулиране на активността. Друга препоръка е да се въведе повторно преброяване на бюлетините в секции, в които има отчетени недействителни гласове два пъти над средното за страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase