Снимка: архив, Булфото
fallback

Парламентът прие праг от 7 процента за пренареждане на листата за народни представители. Депутатите гласуват  на второ четене текстове от новия Изборен кодекс, като удължиха времето си до 21 часа.

Не беше подкрепено предложението на ГЕРБ бариерата да бъде 5 процента. Предпочитанията (преференциите) за отделните кандидати са валидни, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от 7 на сто от гласовете, подадени за кандидатската листа, записаха народните представители, предаде БТА.

Преди това парламентът прие по предложение на ДПС, че когато избирателят не е посочил преференция, това ще се зачита за предпочитание за кандидата на първо място в листата.

За да може кандидат на по-задно място в листата да я оглави, той трябва да получи гласовете на повече избиратели, отколкото онези, които не са посочили конкретен кандидат, което на практиката почти няма шанс да се случи. Предложението беше прието без дебати, докато повечето от депутатите на ГЕРБ не бяха в залата.

Oще по темата
 

Депутатите обаче решиха преференцията при изборите за европарламент  да е 5 процента от всички гласували за съответната листа.Предложението е на ГЕРБ, но бе подкрепено от депутатите от  Коалиция за България. Срещу него се обявиха от ДПС. Вносителят беше предложил преференцията на евроизборите да е 7 на сто.

Според гласувания текст предпочитанията (преференциите) за  отделните кандидати са валидни, ако броят на гласовете, получени за кандидата, е не по-малък от 5 на сто от гласовете, подадени  за кандидатската листа.

Запазва се 4-процентната бариера за влизане в парламента, решиха още депутатите. Според кодекса право на участие при разпределяне на мандатите на национално ниво ще имат партиите и коалициите, получили не по-малко от 4 на сто от действителните гласове в страната и извън нея.

Общият брой мандати за всяка партия и коалиция ще се определя от Централната избирателна комисия по определена методика. Броят на мандатите трябва да е равен на броя на народните представители в Народното събрание, намален с броя на избраните независими кандидати.

Мнозинството в зала отхвърли предложение на депутати от ГЕРБ, които искаха прагът за влизане в парламента да се намали на 3 процента. За разпределяне на мандатите по изборни райони при избори за Народно събрание и за Велико Народно събрание ще се използва методът на Хеър-Ниимайер.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 10 години

до 6 - и двете - едното предложение на герб е ПРЕФЕРЕНЦИАЛНАТА бариера да е 5 процента,а другото е ВМЕСТО 4 ПРОЦЕНТА минимален праг за партиите в парламенат да бъдат 3 процента.... - две различни неща са.с първото БСп са се съласили частично -са тези европейсик избори, но не и за местните и националните, с воторот не са се съгласили.

8

Поли

преди 10 години

Ще ни изтурмозят ако ги търпим и оставим да си правят каквото на политиците им е изгодно.Борбата на народа срущу вечните политици и пазене на топлото си местенце със закончета направени само в тяхна полза ще продължи дълго докато им уври че трябва да работят за нас.

7

Люси

преди 10 години

Направо ми се повръща от този Избирателен Кодекс.Само като прочетох пренареждане на листи за народни представители и ми се повдигна.Идва ми да гръмна някой.Нагли и прости политици ей.

fallback