Лютви Местан.Снимка БТА

Предизборната кампания ще се води на български език, реши парламентът, приемайки на второ четене текст от Изборния кодекс.

Днес е третият ден, в който Народното събрание разглежда и гласува на второто четене текстове от проекта на Изборен кодекс, внесен от Мая Манолова и група народни представители. Вчера депутатите докъсно спориха за това на какъв език може да се агитира у нас.

Още по темата
Днес трябваше да бъде гласувано предложението на ДПС, че в случаите, когато кампанията се води на език, различен от българския, се осигурява превод на български език. Негови вносители са народните представители  Мустафа Карадайъ, Янко Янков, Четин Казак и Хамид Хамид. След отхвърлянето на този текст обаче заседанието на парламента беше прекратено заради липса на кворум.

Председателят на ДПС Лютви Местан заяви, че е гласувал против, защото този текст е не просто дискриминационен, той не само не защитава българския език, а откровено застрашава българския език.

"Забранявайки използване на други езици в хода на предизборни кампании, вие казахте на национални парламенти на други държави, в които живее българско малцинство, че българите в чужбина могат да бъдат дискриминирани и на тях може да им се забрани да ползват своя майчин български език.", заяви той.

„Този текст е абсурден. Ако за изборите за български представители на Европейски парламент листата на ДПС се води от сър Греъм Уотсън, на което той има право, на какъв език ще води той кампанията”, възмути се Местан.

"Искам да се отрази репликата от уж европейската партия ГЕРБ, които казаха, че ако Греъм Уотсъм иска да участва в кампанията в България, да научи български, т.е. ако не знае български, няма да участва. Къде има такова ограничение в Европа? Срам и позор за парламента на европейска България”, отсече ДПС лидерът.

Вълнение в залата предизвика и изказването на друг депутат от ДПС - Хюсеин Хафъзов, който каза, че е гласувал против потисническото мислене на част от българските депутати.

Искам да бъда свободен и ще бъда свободен, заради тази свобода има български граждани, които са лежали по затворите, каза Хафъзов. Следете всяка моя стъпка, защото съм готов да заплатя за свободата, аз ще бъде свободен въпреки вашите рестриктивни действия, допълни той.

Хафъзов заяви, че ще върви по пътя на Ахмед Давутоглу от село Иглика, по пътя на Нури Адалъ и на Ахмед Доган.
Докато той говореше в пленарната зала, се чуваха силни освирквания, а след неговото изказване депутатите от ГЕРБ и "Атака" напуснаха пленарната зала.

Янаки Стоилов от левицата посочи, че едно от цитираните имена е на Ахмед Давутоглу. Ще се радвам, ако намерите начин да кажете, че в случая не сте имали предвид представител на друга държава, ако това е просто съвпадение на имена, защото едното име е свързано с доктрината за неоосманизма, към която България не може да има съпричастност, посочи Стоилов.

Хафъзов отговори, че Ахмед Давутоглу е български гражаднин от село Иглика, Шуменско, и е лежал в българските затвори. Нури Адалъ също е български гражданин, лежал в българските затвори, Ахмед Доган, борейки се за правата и свободите, които отстояваме, е бил в българските затвори. Не виждам трагедия защо трябва да се свързва Ахмед Давутоглу с турския министър на външните работи, отбеляза Хафъзов.

Той предположи, че част от депутатите не познават тази част от историята, която не е популяризирана достатъчно.

"Това ме навежда на мисълта, че много скоро трябва да влезе в учебниците по история, за да знаем кой какво е теглил и какво сме готови да преживеем оттук насетне", коментира той.

След разгорещените дебати парламентът приключи работа заради липса на кворум. При направена поименната проверка се видя, че в пленарната зала присъстват 111 народни представители. Председателят на Народното събрание Михаил Миков заяви, че ако не бъдат насрочени извънредни заседания, парламентът ще заседава в сряда.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase