Снимка: Булфото, архив

Трябва да постигнем консесус по много наболели въпроси в тази страна - бедност, мизерия, деиндустриализация, предизвикателства отвън. Средата е много благотворна за всякакви протести и е много лесно да поведеш българите без да им предлагаш някакво решение. Така коментира Красимир Премянов събитията в страната в момента в студиото на Нова телевизия.

Заедно със Стефан Софиянски те направиха паралел между събитията през 1997 година, когато бе атакуван парламента и днешните протести.

Трудно се постига диалог между шепа богаташи в парламента и бедния народ. Но политиците са длъжни да очертаят проблемите и да търсят решения, категоричен бе Премянов.

Има една основна разлика между събитията днес и тези от 1997-а, тогава имаше много по-остро противопоставяне между две идеологии, заяви от своя страна бившият премиер Стефан Софиянски.

Тези събития не са повод за гордост, те показваха отчаянието на хората, които бяха излезли на улицата, без да осъзнават действията си. Противопоставянето, обаче, беше прогресивно, защото имаше сблъсък на различни идеи – тези, които искаха да се върне идеологията преди 10-и ноември със силно държавно участие в обществения живот. А ние търсехме пътя към ЕС и НАТО. Хората се стремяха или към едното, или към другото. Днес няма това противопоставяне", допълни Софиянски.

Според него водещите политически сили са производни на БСП.

"ГЕРБ са производни на БСП, голяма част от депутатите им са били в левицата. Нямат различия, останахме тези, които протестираме, но и ние не знаем за какво", каза иронично Стефан Софиянски.

Той смята, че големите предизвикателства са преодолени и целта ни е достойно място в ЕС. По негови думи грешните политически решения в последните правителства са били явна предпоставка за криза.

"Трябва да намерим пътя да възстановим икономическия статут на България като сила, и различията ни са по какъв начин да го постигнем", добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase