Министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов. Архив: Булфото
fallback

Панелките могат да имат живот 200 години, ако се стегнат, смята  министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов. 

В интервю пред вестник "24 часа" той обясни, че това лято в специализираната германска литература е имало обследване на панелни сгради, санирани в средата на 90-те, като се е давало гаранция за удължаване на живота им с 50 до 80 г., но според ново обследване те могат да имат гаранция от 200 г.

Данов смята, че санирането трябва да започне от възстановяването на конструктивните връзки, което е елементарен процес, а не да се правят самодейните интерпретации на саниране, които са начин за усвояване на пари без резултат.

„Има един абсурден конкурс - с типови проекти да се санират типови сгради“ обяснява той. Проектът е на Столична община и според него няма как системата да сработи по начин „клин клин избива“.  „Защото най-голямата слабост на панелните сгради от естетическа гледна точка е типизацията. Трябват индивидуални проекти и обща концепция за цял квартал. И да се промени околната среда,“ мотивира се министърът.

Относно социалните жилища министърът смята, че проблемът трябва да се решава комплексно - „Хората да имат не само покрив над главата, а да могат икономически да си го позволят и да го поддържат.“

Друга важен проблем при тези жилища е да се реши проблемът с т.нар. гета, защото там живее човешки, трудов потенциал, който не се използва, смята Данов.

В интервюто Данов коментира и два скандални казуса - проблема с плана на община Банско, за който екоминистър Искра Михайлова заяви, че е изчезнал, и презастрояването по родното Черноморие. Относно плана на Банско Данов обяснява, че в министерството са получили копия, на които никъде не пише “Вярно с оригинала”.

"Те са немащабни. Моето лично професионално мнение е, че има разминаване, защото планът е правен преди 14 години, чертан е на ръка. Сега навлизаме в една дигитална ситуация, в която се чертае с точност до части от милиметъра“, обяснява той.

А като изход от ситуацията той вижда Агенцията по кадастъра, която е направила заснемане и ще тръгне към решаване на всички въпроси, които се отнасят до плана.

„Доколкото знам, разминаванията дори не са толкова драматични“, спокоен е министърът.

На базата на твърдия кадастър ще се прекъснат спекулациите и с Черноморието, и с планините,  смята още Данов.

По негово мнение по Черноморието ни се бият две тенденции - едната е презастрояване, другата е тотално опазване на природата.  "Първото не е решение, но пък второто означава резерват - думата, която никой не иска да каже. Ако тези зони станат резерват, населението ще дойде в големите градове, защото няма да има какво да прави там", обяснява министърът.

„Атакуват ме, че съм щял да застроя цялото Черноморие. Разумният човек трябва да си даде сметка, че страната не може да стане резерват, а да има икономически живот, просперитет. На месец може да се печелят по 54 млрд. лева, ако бутилираме минералната вода, вместо да изтича. Ако тези дадености ги използваме, това ще е възможност нашето население да си повиши стандарта", завършва интервюто си пред вестника Данов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

51

rumen221

преди 10 години

ХА-ХА-ХА...Това ще е новия Оруел...От 2014г. ще пием само бутилирана вода (купувана от фирмите на БСП)..., а от 2015г. ще дишаме и само бутилиран въздух...(естествено продаван само от фирми на БСП).

50

Див аграр

преди 10 години

Става дума, доколкото разбирам, за панелките в Германия, където едва ли виетнамец-заварчик е точковал само панелите, вместо да ги заварва, а след него българина-строител, е затискал фугите с парче от цементов чувал, и е замазвал отгоре, защото работата му е на акорд, или е командирован 6 месеца в строителството, за да получи полуготов "апартамент"... Абе, новия министър да не е от фирмите на Плевенлиев, че пак запя неговата песен....

49

Анонимен

преди 10 години

По изчисления бетона се втвърдява 1500 и след това още толкова живот и от там нататък се саморазпада. Още няма практически поглед върху тези изчисления тъй като бетона е измислен преди около 2000 г. след още 2000 г. ще имаме първите резултати. За сега бетона ползван от римляните все още не е започнал да се саморазрушава по естествен път. Ще поживеем ще видим. А тоя играч да ги приказва тия на шапката ми. Проблема с панелките е че са груби и не функционални.

fallback