Снимка: архив, БТА

Управляващите обвиниха ГЕРБ, че са давали обществените поръчки по оперативна програма „Околна среда” на определени фирми и заради това сега има заплаха да ни наложат санкции от Брюксел.
 
За заплахата предупреди вицепремиерът Зинаида Златанова. Тя посочи на 17 октомври е получила писмо от ЕК, че се открива процедура във връзка с проведен одит.
 
Текстът от регламента, по който се открива процедурата, гласи, че комисията може да извърши финансови корекции, като анулира изцяло или частично участието на Общността, когато след преглед установи, че има сериозен недостатък в системата на управление и контрол.
 
ЕК две години многократно е сигнализирала за пропуски след одит през 2011 година, когато  Европейската сметна палата е установила проблеми при процедурата по финансови корекции, особено когато се отнася за обществени поръчки.
 
На 9 октомври 2012 г. на тогавашните власти е пратено заключението на комисията, че има субективност при изработването на тръжните документации, така че поръчките да бъдат спечелени от конкретно избрани изпълнител, обясни Златанова.

Тя се оплака, че не е била надлежно информирана за опасностите.

Още по темата
Основни бенефициенти са общините и тези препоръки ги касаят пряко, задължение на изпълнителната власт е било още преди две години да предупреди местните власти, упрекна Златанова бившите управляващи.
 
Според министъра на околната среда Искра Михайлова може да се окаже, че има проблеми и при други оперативни програми, защото въпросът е в методологията на обществените поръчки.
 
„Критиките, които получаваме, са за смесване на критерии и неясни критерии, а това засяга принципите на българския закон за обществените поръчки. Трябва да направим одит на всички поръчки по оперативните програми”, добави тя.
 
Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира, че информацията е много тревожна.
 
„Трябва да стане ясно, че в резултат на престъпно бездействие и неглижиране на сериозни предупреждения от  ЕК за провеждане на обществени поръчки има сериозни рискове към България да се наложат санкции и трябва да се знае кой носи отговорност и какви мерки са предприеми от правителството, защото възниква логичният въпрос - защо от 2011 г. нищо не е предприето от правителството на Борисов, за да се отговори обосновано на критиките на ЕК”, заяви той.
 
Според него позата на щраус, заровил главата си в пясъка, не помага на България, както и противопоставянето на ЕК.
 
Той настоя парламентът в най-скоро време да възложи на правителството да коригира проблемите, оставени от ГЕРБ при усвояването на евросредствата.
 
Станишев смята, че може дари да се говори за саботаж от чиновници, назначени от предишните управляващи, които са криели писма от ЕК.
 
Лидерът на ДПС Лютви Местан коментира, че явно ще се спука най-силно надутият балон на ГЕРБ, който е наречен „ние имаме огромни успехи при реализирането на оперативните програми”.
 
„Става ясно, че България може би ще претърпи санкции дори за плащанията, които вече са осъществени, проблемът е там, че процедурата е започнала и завършила в „герберско” време, предупреди той.
 
Местан настоя, че отговорността трябва да се понесе конкретни политически сили, които са били на кормилото на управлението.
 
"Отговорността за този риск е на политическа партия ГЕРБ, защото става ясно, че нищо не е направено след одита от септември 2011 г. и ако утре чуем лоши новини от Брюксел, нямате шанс да излезте пред българските граждани с гръмкото – „не сме на власт, спряха им ги”, но ще звучите нагло и цинично. Таите страх и за другата ви гордост – магистралите, дано не се оправдаят съмненията ми, че колкото по-дебели са били пачките към партийните централи, толкова по-тънък ще е асфалтът по тях”, коментира още Лютви Местан.
 
Томислав Дончев от ГЕРБ, който беше ресорен министър за европейските програми, заяви, че управляващите в момента се застраховат, като прехвърлят отговорността към бившите управляващи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase