Президентът на срещата. Снимка: БТА

Президентът Росен Плевнелиев призова всички политически сили да загърбят тяснопартийните си интереси в името на бъдещето на нацията.

За това настоя той на срещата "24 години от началото на демократичните промени у нас", проведена на "Дондуков" 2 с български държавници от годините на прехода.

На разговорите присъстваха президентът Петър Стоянов, председателите на парламента от 1989 г. насам Александър Йорданов, Благовест Сендов, Йордан Соколов, Огнян Герджиков, Борислав Великов и Цецка Цачева.

Поради лични причини не присъства президентът Желю Желев, а поради ангажименти - президентът Георги Първанов и председателят на 42-то Народно събрание Михаил Миков.

"Ниският жизнен стандарт, безработицата, демографската криза продължават да бъдат най-тежките проблеми пред обществото. Не успяхме да изградим възможности и среда, които да накарат младите хора да не напускат родината, а да останат в България и да развиват своя потенциал тук", каза Плевнелиев и отново повтори, че президентството е отворено за дебат с политическите сили за постигане на консенсус по дългосрочните приоритети на страната.

По думите му проблемът на проблемите сега е разделението на нацията.

"Докарахме го до там, че имаме граждани, срещу контраграждани, имаме протести срещу контрапротести, София срещу провинцията", каза той.

"Обединим ли се и припознаем ли националните приоритети, съм готов да работя и за промяна в Конституцията, ако в нея има пречки и слабости, за да бъде страната ни истински демократична, правова и справедлива и за да гарантираме върховния принцип на правата на личността, нейното достойнство и сигурност", заяви държавният глава.

По думите му това, което най-много ни липсва днес е общата кауза, около която да се обединим и която да следваме.

"Опитът ни от изминалите 24 години на преход показва, че успехът идва, когато имаме стратегическа цел, когато постигнем съгласие по приоритетите на нацията и заедно полагаме усилия, за да ги изпълним", посочи Плевнелиев и изброи членството ни в НАТО, ЕС и запазването на етническия мир.

"Опитите за насаждане на омраза и извличане на тяснопартийни дивиденти, водени от фалшив национализъм, са опасни и крият огромни рискове", предупреди той.

Държавният глава настоя, че дори и в дни на крайно политическо противопоставяне има няколко важни цели, около които трябва да се обединим - необходимостта от продължаване реформата в съдебната система, за да бъде правосъдието винаги в полза на истината и на гражданите; борбата с корупцията, олигархията и монополите, които са пречки за пазарната икономика; подкрепата за малките и средни предприятия, които са 99% от икономиката ни и които са важните, а не една група влиятелни бизнесмени; медийната свобода, отчете той.

"Не може българското общество да е заложник на липсата на медийна свобода.Трябват ни гаранции, че само обективната информация ще служи за формиране за позицията на гражданите", смята той.

"Все още не сме се справили със сенките от миналото и не сме изпратили Държавна сигурност и досиетата в Държавния архив, където отдавна им е мястото", категоричен бе президентът.

Росен Плевнелиев обобщи днешния дебат като посочи няколко основни теми, които са дискутирани: "Всеки един от държавниците тук е много различен, но има нещо, което ги обединява – това е България. Българският език е една от първите теми, които дебатирахме - като нещо, което е много важно, и на което трябва да обърнем внимание. Трябва да пазим българския език. Особена тревога изразихме и за социалния статус на българина, всички знаем, че половината нация е застрашена от бедност", обясни президентът.

"Имахме дебат по отношение на тоталитарната държава и това, което ни обедини, е, че е важно да се посочва цялата истина, а не истината наполовина. Също така каква да бъде нашата кауза – европейски стандарт на живот и европейско правене на политика. Предвидимостта и сигурността са много важни, трябва да се гарантират на всяко ниво", заключи президентът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase