Цветлин Йовчев Снимка: архив, БТА
fallback

Проблемът с навлизането на сирийски бежанци на територията на Европа е сериозен. Това стана ясно от думите на вицепремиера и вътрешен министър Цветлин Йовчев на заседание на вътрешната комисия на парламента.

Проблемът е сериозен за Европа и за момента не виждам ясно решение. Много страни декларират, че се приближават до точката на пренасищане. Ние можем да се справим със ситуацията, но като страна имаме точка на пренасищане, заяви Йовчев. Не бих се ангажирал с конкретна цифра, но сме близо, усещам, че сме близо, допълни вицепремиерът. 

Нови 4 милиона бежанци се очакват от Сирия по данни на ООН, обясни той. По негови думи можем да очакваме продължаване на вълната от хора към нас.

Oще по темата
Според вътрешния министър все по-усилено се говори за единна европейска политика за справяне с кризата с бежанците, защото много страни започват да декларират невъзможност да се справят със ситуацията.

Обсъжда се вероятността трети страни да поемат част от потока. Възможно е до края на годината у нас да влязат 13 000 бежанци, а за първите няколко месеца на следващата година още 7000-8000 души.

Вицепремиерът очерта няколко основни проблема на страната ни с бежанската вълна. Процедурата по предоставяне на статут е един от основните проблеми.  Местата в центровете за бежанци са запълнени, разкрити са нови 1200, но вече и те се запълват. По думите на Йовчев вече са съкратени сроковете за разглеждане на документи.

Вече функционира разпределителният център в Елхово, оповести вътрешният министър. Там има медицински екипи, осигурени са медикаменти и ваксини. Там се извършват и беседи с представители на специалните служби, обяви Йовчев.

Процедурата е двуетапна и позволява да се отсеят лицата, за които има съмнения, че са свързани с терористични организации. Засега са заловени четирима души, които са определени като потенциално опасни, обясни още вътрешният министър и допълни, че те ще бъдат експулсирани.

Йовчев определи като друг проблем наблюдението на границата ни с Турция. Да успеем да контролираме и да не допускаме хора да влизат безпрепятствано, очерта като свой приоритет вътрешният министър. 1300 души са ангажирани с охрана на границата, обясни той.

По негови думи се очаква да ни бъде изпратена допълнителна помощ от Фронтекс, има възможност да бъдат пренасочени и други служители, които да помагат за охраната на границата. Според вицепремиера обаче засега ние се справяме със ситуацията. 

Има незначително към момента повишаване на риска за промяна на криминогенната обстановкка, отбеляза още Йовчев. 

С 10 на сто е скочил процентът на извършените от чужденци престъпления, но това идва на фона на много по-големия брой чужди граждани у нас. Този процент показва, че самите бежанци не водят до повишаване на престъпността и те не са извършители, поясни Йовчев. Той беше категоричен, че трябва да се мисли и за бъдещата интеграция на получаващите статут на бежанци.

В момента, в който получат статут на бежанци, те получават всички социални права на постоянно пребиваващите чужденци, подчерта вицепремиерът. Той поясни, че те не могат да гласуват, но имат всички социални права. Трябва да се работи по програми за заетост на бежанците, защото ако не се вземат мерки, в един момент те ще натоварят социалната ни система.

България е успяла да убеди партньорите си в Брюксел в сериозността на ситуацията със сирийските бежанци у нас.

В ЕС са наясно със сериозността на проблема в България, заяви Йовчев. По негови думи страната ни е получила високи оценки за справяне със ситуацията от всичките ни европейски партньори. Йовчев беше категоричен, че страната ни ще получи и пряка финансова помощ, но не се ангажира с конкретна цифра.

Към момента се въздържам да обявявам конкретни цифри, обясни още Йовчев. Той обаче смята, че страната ни може да разчита на добра помощ.

Шефът на  Агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев поясни, че се работи за създаване на нови места за настаняване.

Щатът на агенцията е 133 души. Те работят събота и неделя, вечер до 22.00 часа, заяви той. По думите на Чирпанлиев ще са нужни нови щатни бройки.

22-ма афганистанци са били заловени на кораб в териториалните ни води в района на Шабла. Корабът е приведен на пристанище Балчик, съобщи друг казус главният секретар Светослав Лазаров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

54

Анонимен

преди 10 години

Ей, управниците, какво правите бе, хайлази аморални, докога ще пускате ***, а не страдащи бежанци, лъжете безотговорно, може ли да сте толкова продажни, така ли си пазите постовете пред Европейския съюз, подлеци безродни. Играете си с хляба, здравето и живота ни! Знаете ли, кого пускате в чистата ни свята земя! Болни, първобитни, криминални. Но като пламнат (а те вече се появиха) епидемии, те ще хванат и вас, и децата ви, нищо че сте ги изпокрили в богатите страни. И вие ще пострадате, нищо че се возите на нашите коли. Въздухът е общ.

53

Анонимен

преди 10 години

Не ни трябва ПОМОЩ, а Европейският съюз ПОЧТЕНО да си поеме задълженията към бежанците, не да ни напомня за конвенции. Тези конвенции са подписани от всички страни на ЕС, а те сега по отвратителен начин си пазят благополучието натрисайки цялата тежест на нас. Справедливо и достойно е всяка страна да поеме част от т.нар. бежанци пропорционално на броя на населението си и брутния вътрешен продукт на глава от населението. Всичко друго е ГАДНО ИЗПОЛЗВАЧЕСТВО и политически РЕКЕТ на ЕС срещу България.

52

Гражданин на РБ

преди 10 години

Така е, ЖОЖО,затова ни приеха.За да бъдем буферна зона и да обираме негативите от това.Да те искат в Шенген? - НЕ. Да те искат в ЕВРО-съюза? - НЕ.Нашите политици бяха глупаците, че по искане на Европейския съюз си спряха АЕЦ блокове от 1-4, които произвеждаха изключително евтина електроенергия за нас. Същите *** дадоха всичките ни национални подземни богатства на "Концесия"...3-та ръка персонал в Европа, така ни разглеждат те...;-)

fallback