Снимка: архив, БТА
fallback

Парламентът отхвърли промените в Наказателния кодекс, които инкриминират неплащането на осигуровки от страна на работодателя. Законопроектът беше внесен от ГЕРБ. 

Текстовете обаче предизвикаха бурни реакции от страна на БСП и ДПС. От двете партии обясниха, че бизнесът не е готов за подобни промени. От ГЕРБ категорично отхвърлиха тези твърдения. 

От 1997 години насам текстове за инкриминиране на невнасяне на данъци фигурират в НК. По една или друга причина обаче години наред невнасянето на осигуровки не се смята за престъпление, обясни в кулоарите на парламента вчера Владислав Горанов. По негови думи още по време на управлението на ГЕРБ, по настояване на синдикатите, е започнало подготвяне на такива текстове.

Oще по темата
"Укриването на осигурителни вноски е по-вредно за обществото дори от невнасянето на данъци", заяви Горанов.

Длъжностно лице, което избегне установяване или плащане на задължителни осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване или за задължително здравно осигуряване в големи размери, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до две хиляди лева, предвиждаха текстовете от ГЕРБ.

Когато деянието е извършено с участието на орган по приходите или регистриран одитор, наказанието е лишаване от свобода от една до шест години и глоба до пет хиляди лева.

Когато задълженията за задължителни осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване или за задължително здравно осигуряване са в особено големи размери, наказанието е лишаване от свобода от две до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на виновния, 

Парламентът прие на първо четене още два законопроекта за изменение на НК, внесени съответно от Министерският съвет и от ГЕРБ. Те са почти идентични и засягат трафика на хора.

Те въвеждат изискванията на Директива 2011/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 5 април 2011 г. относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него. Предвидена е изрична правна норма, която гарантира, че компетентните органи са оправомощени да не провеждат наказателно преследване или да не налагат наказание на жертви на трафик, когато последните са били принудени да извършат престъпление като пряко следствие от трафикирането им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Ваня

преди 10 години

Е това да има най-сетне здрав контрол по дяволите е единствения начин да имаме малко от малко нормални условия!! Но страха от затвор за мое най-огромно съжаление в нашата прекрасна иначе държава не съществува!! Ми много ясно че трябва да се плащат всички осигуровки бе ами от къде ще има пари за здраве и за пенсии бе *** такива Не мога да разбера ние топлат вода ли откриваме едва едва в 21 век или? Ми как ще претендираш после за кредит бе ако не си осигурен на пълната сума бе?

46

Sephora

преди 10 години

Не е нужно да има затвор за работодателя, достатъчно е да има сероизен контрол, взаимодействие между иституциите и високи глоби т.е. когато не се плащат осигуровки, това означава, че няма и здравни книжки там където е необходимо, здравословни и безопасни условия на труд...т.е нарушенията се навързват едон след друт, съответно и солените глоби също.Ако институциите си вършат работата, работодателя няма и да си помисли да прави нарушения, защото глобите ще се навържат една след друга.

45

охлюва

преди 10 години

Пфуууу , Велислав Димитров - собственника на ресторанти "ЩАСТРИВЕЦА" във Велико Търново , оттърва панделата .....!В тия ресторанти постянно работят около 20 човека БЕЗ ДОГОВОРИ и без да им се плащат осигуровки !Трябва да си прекръстят скапаните ресторанти от "ЩАСТЛИВЕЦА" на "НАГЛЕЦА"

fallback