Бойко Борисов. Снимка: Булфото

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за втори път не уважи заседанието на временната анкетна комисия за разследване на полетите на властта за периода от август 2009 до март 2013 година.

Той беше поканен, за да разкаже за полетите си като министър-председател, които на миналото заседание бяха преброени, че са над 400.

"Отново виждаме, че няма лидер на ГЕРБ тук. Оказа се, че в НС няма негов адрес, няма попълнени документи. Лидерът на най-голямата парламентарна група е в нелегалност един вид", зачуди се председателят на комисията Венцислав Лаков от "Атака".

Той допълни, че в Министерския съвет пък има недействащ адрес – в Бояна.

Лаков успял все пак да се сдобие с адрес, на който му било изпратено препоръчано писмо, но все пак експремиерът не дошъл.

Рамадан Аталай от ДПС предложи да се направи заседание на комисията в Банкя.

"Когато Мохамед не отива при планината, планината ще отиде при Мохамед", със смях обясни Лаков.

Председателят на комисията отново настоя, че с неявяването си Бойко Борисов нарушава клетвата си на народен представител, както и член 80 на Конституцията и член 110 на правилника за работа на НС, в които се казва, че длъжностните лица и гражданите са длъжни да се явят пред парламентарните комисии, когато са поканени, както и да дадат исканите от тях данни.

Още по темата
Антон Кутев от левицата пък поиска правният парламентарен отдел да разгледа каква е възможността Борисов да бъде доведен на изслушване в комисията.

Днес по време на заседанието отново се потвърди информацията, че много пъти заявките за полетите с Авиоотряд 28 са били одобрявани дни, след като полетите реално са били извършени.

Комисията продължава да нищи и казуса с пътниците на борда и с липсващите списъци. Оказа се, че част от информацията е в прокуратурата заради двете досъдебни производства за полетите на Авиоотряда.

Лаков каза, че вече е изпратил до главния прокурор запитване кога членовете на Комисията могат да отидат в прокуратурата, за да се запознаят с тях.

От днешното изслушване на представители на Летище София все пак не се разбра има ли пълни списъци на пътниците, които са били на борда на самолета, или няма.

На заседанието присъстваше "живата легенда" Борис Попов, директор на дирекция ВИП на летището, но това не помогна много с информация за потулените списъци.

Рамадан Аталай остана разочарован, че "Борето" не разполага със списъците.

До април 2010 година пък изобщо нямало разпоредби да се пазят списъците на пътниците.

Членовете на комисията се зачудиха как, след като заявките са били пускани дни след като полетите са осъществени, от летището са допускали пътниците на борда.

Всъщност Авиоотрядът си е бил държава в държавата, ядоса се Лаков.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase