Снимка: архив, Guetty Images
fallback

СРС-тата излизат окончателно от МВР и се създава специална агенция на подчинение на Министерския съвет – Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО).

Това стана факт, след като депутатите приеха на второ четене промените в Закона за Специалните разузнавателни средства.

Предвижда се още да се ограничат средствата за специални разузнавателни средства, както и да се възстанови Бюрото за контрол на СРС-та, което беше закрито преди няколко години от управлението на ГЕРБ.

Oще по темата

Служителите на ДАТО ще могат да извършват наблюдение, проникване, фотографиране, видеозаписване, звукозаписване, филмиране, белязване на предмети и изготвяне на психологичен анализ във връзка със събирането на данни за защита на правата и свободите на гражданите, националната сигурност и обществения ред, както и да проследяват лица и обекти.

Освен това служителите ще имат право да извършват контрол на предаването на данни и получаването на информация чрез кабелни средства за комуникация, както и да извършват оперативно проучване на лица и обекти.

Новост в закона е и това, че който поръчва СРС-то, той ще го и плаща – тоест ако прокуратурата настоява за използване на СРС-та, обвинението ще ги плаща.

Бюрото за контрол на СРС-тата пък ще контролира процедурите по разрешаване, прилагане и използване на специалните разузнавателни средства, както и ще следи да се спазват правата на гражданите.

Звеното ще внася ежегоден доклад в Народното събрание, с който ще отчита дейността си.

Информацията от специализираните разузнавателни средства се декласифицира в съдебната и досъдебната фаза, решиха още днес депутатите с промените в закона.

По време на вчерашното заседание на парламентарната комисия по правни въпроси тази точка предизвика спор.

Представителите на адвокатурата, на ВСС и на Върховния касационен съд застъпиха тезата за отпадане на класифицирането като държавна тайна за данните събрани чрез СРС-та.

Против обаче бяха от МВР, ДАНС и прокуратурата.

"Нивото на полицейщината се намалява с една степен надолу", категоричен бе председателят на Комисията по правни въпроси Христо Бисеров, след като законът беше окончателно приет днес.

"Председателят на Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО) и неговите заместници трябва да имат трудов стаж 8 години – за председателя, и 5 години за заместниците като юридически стаж или в службите за сигурност, или в службите за обществен ред. Такова е изискването и за членовете на бюрото", допълни той.

Създаването на ДАТО беше широко прокламирано от левицата като начин използването на СРС-та да се деполитизира, да се спре с гоненето на вещици и с безконтролното им използване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Наско Пенев

преди 10 години

Продължение...Що така...пък другите служители от ДС бяха освободени преди доста време...явно за работа със СРС-та се иска доста "акъл" и то от тодорживковото време... Чудна работа ...само там останаха без да са прекъсвали работата си хора работили като оперативни - военизирани в ДС без да ги пипнат повече от 23 години...без майтап , макар да звучи така.

16

Наско Пенев

преди 10 години

Има доста бивши офицери ,служители на Държавна сигурност- ДС/ 4-то управление доста от преди 1989г. и сега работещи в сегашното ДАТО/Държавна Агенция "Технически Операции"/ , наследник на СДОТО/Специализирана Дирекция за Оперетивно Технически Операции/ ,която пък е наследник на ДОТИ/Дирекция за Оперативно-Техническа Информация/ и ДОИ/Дирекция Оперативно Издирване/...които пък са наследници на бившото четвърто управление на ДС от преди 1989г. Не са пипани и си работят на ръководни постове в страната по съответните сектори на СДОТО. Що така...пък другите служители от ДС бяха освободени преди до

15

Анонимен

преди 10 години

16, да бе, понеже иначе точно мафията ще подслушват, а не тя ще подслушва другите. Абе днес всички ли са свършили хапчетата?

fallback