Снимка: архив, Булфото

БСП отново иска създаване на национален парк „Българско Черноморие“ и мораториум върху сделките с държавни земи по Черноморието. Това стана ясно по време на днешното заседание на парламентарната Комисия по околната среда и водите, на което беше обсъдено внесеното от лидера на БСП Сергей Станишев и група депутати предложение за мораториум върху сделки с държавни имоти на територията на крайбрежните плажни ивици чрез промени в Закона за Черноморското крайбрежие.

Изключения ще се правят само за инфраструктурни обекти с местно и национално значение. Комисията прие предложението с 10 гласа „за“ и един въздържал се. Вносителите предлагат мораториум върху сделките на крайбрежните плажни ивици Иракли, Карадере, Камчийски пясъци, Крапец, Шабленски езера, Корал Аркутино, Дюни и Маслен нос. 

Подобна идея левицата лансира и в 41-вото Народно събрание, но до гласуването й така и не се стигна. Тогава червените не останаха доволни от промените в Закона за Черноморското крайбрежие, приети от тогавашното мнозинство.

С предложението Народното събрание ще задължи изпълнителната власт да предприеме мерки за изработването на специализирани карти на територията на крайбрежните плажни ивици.

Председателят на комисията Петър Курумбашев, който е един от вносителите на промените в Закона за Черноморското крайбрежие, категорично обяви, че трябва да се даде достатъчно време на ведомствата, за да изготвят картите и да се определи кои териории ще влязат в Националния парк.

По думите му трябва след широка дискусия да се реши кои плажове да влязат с него. Според председателя на комисията по този начин ще се гарантира запазването на природата и ще се реши след широка дискусия кои ивици ще влязат в природния парк.

Представителите на екоминистерството подкрепиха идеята за изграждане на парк “Българско Черноморие“. Те обаче акцентираха, че трябва да се включат и експерти от БАН, а самата процедура е сложна и ще изисква време.

Петър Курумбашев обясни, че изграждането на Национален парк ще е стъпка напред, която ще помогне да се запази природата за бъдещите поколения. По негови думи за една година екоминистерството трябва да подготви предложение кои територии да влязат в този парк, а след това ще се действа по самото му създаване.

Курумбашев обясни, че в парка ще бъдат включени само територии публична държавна собственост, а по-късно може да се мисли и за разширяването.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase