Снимка: архив, БТА

Единодушно парламентът прие на първо четене мерки за насърчаване на заетостта.

Депутатите разгледаха два законопроекта, внесени от представители на БСП. Единият е внесен от Сергей Станишев и група народна представители, а другият – от Антон Кутев и група народни представители.

Провежданата до момента държавна политика за подкрепа на младите хора не намалява значително отрицателните последствия от кризата върху състоянието на пазара на труда и не дава надеждна перспектива за реализация на младежите в България, се посочва в мотивите на червените за промените.

За последните четири години безработицата сред младите хора е нараснала повече от два пъти - с 15,4 процентни пункта. Същевременно над 51 на сто от безработните младежи са дълготрайно безработни, т.е. липсата на заетост за тях продължава 12 и повече месеци. България е на едно от първите места в Европа по нарастване на младежката безработица, отчитат червените.

Мерките са в две направления – подкрепа на младежи със средно и висше образование, но без опит, и подкрепа на младежи без образование и квалификация.

За всяко наето безработно лице до 29-годишна възраст, което няма трудов стаж след завършване на средно или висше образование, работодателят ще плаща вноските за държавното обществено осигуряване, задължителното здравно осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване за период от 6 до 18 месеца. Средствата ще бъдат предоставени на работодателя срещу задължението за продължаване на трудовия договор на работника за поне още една година. 

Финансовите разчети показват, че за периода октомври-декември 2013 година ще са необходими около 570 хил. лв. за включване на 5000 лица, като средствата могат да бъдат осигурени чрез преразпределение на неусвоени средства по отделни програми и мерки, в рамките на утвърдените средства по Националния план за действие по заетостта за 2013 г. Необходимите финансови средства за 2014 година са около 4 млн. лв.

За 2015 година ще са необходими 3,5 млн. лв. за приключване на 18 месечния период на заетите от предходната година и за наемане на нови 5000 лица.

За 2016 година ще са необходими около 4 млн. лв. за приключване на периода на субсидирана заетост на втората група от 5000 лица.

Законопроектът на Антон Кутев предвижда да се насърчи младежката заетост, да се осигури по-широк достъп на работодателите до участие в мерки за насърчаване на заетостта и да се създадат условия за подобряване на взаимодействието между институциите с цел оказване на своевременна подкрепа за включване в заетост и обучение на младите хора, които не учат и не работят.

Регламентира се обмена на информация между министъра на труда и социалната политика, министъра на образованието и науката и изпълнителния директор на Агенцията по заетостта за целите на изпълнението на държавната политика по заетостта.

Въвеждат се нови мерки на пазара на труда с цел насърчаване на младежката заетост. Регламентира се изплащането на стипендия за участващите в мотивационно обучение. Усъвършенства се законовата уредба на чиракуването. Според Кутев това ще мотивира лицата без доходи да участват в квалификационни курсове.

Промените в Закона предвижда се да се субсидират работодатели, които назначават на работа или наемат за чиракуване млади хора, особено такива с ниска квалификация и трайно безработни.

Предвижда се освен възнагражденията да се покриват и част от разходите за осигуровки на работодателите. Предлага се също така младежите, включени в обучение, квалификация и преквалификация, да получават и стипендии, ако са изпълнили определени условия. И двата законопроекта се одобряват от синдикалните организации.

Реален дебат по двете предложения нямаше, тъй като опозиция в пленарна зала просто отсъства. Депутатите часове наред обсъждаха промените в закона, а периодично се чуваха и критики към ГЕРБ за тяхното поведение. Както винаги, особено активна срещу бившите управляващи беше червеното острие Корнелия Нинова, която разкритикува Владислав Горанов, които вчера обясни, че правителството ще направи актуализация на бюджета само за да финансира социалните си мерки.

Парите за нужните мерки за насърчаване на младежката заетост за тази година са в рамките на макрорамката за 2013 година и актуализацията на бюджета не се налага заради тях, категорична бе Нинова.

Илиосман Имамов пък се върна на политиката на ГЕРБ и замразяването на пенсиите. Според депутата от ДПС трябва да има компенсации за бедните заради замразяването на придобивките по време на управлението на Бойко Борисов.

Христо Монов пък обърна внимание на психологическия аспект на безработицата. По негови думи липсата на работа докарва силен стрес и влияе тежко на психичното здраве.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase