Снимка: Булфото, архив

Пет партии ще влязат в следващият парламента, ДСБ, РЗС и Национален фронт за спасение на България са на ръба. Това сочат данните от последното проучване на Института за социални изследвания и маркетинг – МБМД, проведено от 19 до 23 април.

Ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 28.3%, докато през март те са имали 30.1% доверие, за Коалиция за България – 18.7%, докато през март 15.6% биха дали гласа си за социалистите.

Има лек ръст в резултатите на ДПС, "Атака", България на гражданите. През април за ДПС биха пуснали бюлетина 5.2% от избирателите срещу 5.0 % през март, за "Атака" -  5.2 % през април при 4.4 % през март, за „България на гражданите" -  4,1 % за април при 2.7 % през март.

Това означава, че ГЕРБ ще има 106-108 депутати, БСП – 68-72, ДПС- около 20-23, „Атака“- 17-18 и лидерът на „Движение България на гражданите“ - 11-12.

„Национален фронт за спасение на България“ вече печели 3%, което означава, че също има шансове да мине 4-процентовата бариера. Същото се отнася и за ДСБ и РЗС, които сега са с около 2% подкрепа.

„Има още две седмици до изборите, скандалите не спират и все още това са много несигурни резултати“, направи уговорка директорът на социологическата агенция Мира Радева.

Проучването сочи, че 19 на сто от анкетираните не се интересуват от скандалите с подслушванията.

7% обаче твърдят, че са променили мнението си за кого да дадат вот, а 16 на сто признават, че изпитват колебания за кого да гласуват.

31% следят скандала с голям интерес, 50 на сто са чули за него, но не се интересуват особено. Според 23% последствията ще бъдат, че ГЕРБ ще загуби изборите, 21 на сто смятат, че ГЕРБ ще спечели с много по-голям резултат, а 38% са на мнение, че вотът ще се разпръсне и няма да може да се състави правителство. Отговор не дават 41 на сто.

За 31 на сто от анкетираните подслушването е дело на частни структури, които целят дестабилизация на държавата, според 19% - организирал го е Цветан Цветанов, за да навреди на Бойко Борисов, а други 19 на сто подозират, че Мирослав Найденов цели да навреди на ГЕРБ.

32% смятат, че зад пускането на записа до медиите стоят вътрешни кръгове в ГЕРБ, 29% - политически опоненти на ГЕРБ, а 18 на сто са на мнение, че става дума за икономически групировки, които целят дестабилизация на страната. 21 на сто не могат да дадат отговор.

В същото време прави впечатление, че все повече хора не казват кого ще подкрепят на изборите, макар че колебаещите се намаляват, коментираха социолозите.

Скандалите, които са около ГЕРБ, разколебават периферията от симпатизанти на партията и директно наливат гласове в малките политически формации, обобщи Радева.

Класацията на политиците с най-високо доверие през април отново е оглавявана от президента Росен Плевнелиев, който се радва на подкрепата на 45% от анкетираните. Въпреки това има лек спад в доверието към него спрямо март, когато е било 48%.

На второ място е еврокомисарят Кристалина Георгиева – 37%, а трети е служебният премиер Марин Райков.

Доверието в Бойко Борисов е 35% и има лек ръст спрямо март. Забелязва се увеличение в доверието към Меглена Кунева – от 11% през март до 17% през април. Доверието към лидера на БСП Сергей Станишев се е повишило до 22%, спрямо март, когато е било 19%. Доверието към Волен Сидеров през април е 17%. Лидерът на ДПС Лютви Местан отбелязва лек спад – от 10% през март до 9% през април.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase