Лютви Местан. Снимка: Булфото

Вчера полицията в Пловдив е привикала общински съветници в местния парламент от ДПС, които са включени и в листите на парламентарните избори. Те трябвало да подпишат предупредителни протоколи по член 56 от Закона за МВР, според който полицейските органи трябва да предупредят писмено лице, за което има данни и се предполага, че ще извърши престъпление или нарушение на обществения ред, алармира лидерът на партията Лютви Местан

Общинските съветници не са получили ясен отговор за какво точно престъпление са привикани.

По думите на Местан местните структури на полицията отговорили, че акцията им е наредена от „началниците“. В полицията в Пловдив са били извикани Бранимир Иванов и Антон Карагьозов. Органите на реда споменали, че се канят да привикат и Еньо Петров, и други активисти на движението.

Лютви Местан обясни, че е направен опит да се свърже със служебния вътрешен министър Петя Първанова, но такава връзка не се е осъществила. Затова Местан предпочете да зададе въпросите си към нея чрез медиите. Той попита кой е разпоредил тази акция и защо тя е избирателна и засяга общински съветници и кандидат-депутати от движението.

Лидерът на ДПС поиска да узнае още и защо, ако става дума за превантивна акция, е трябвало привиканите да подпишат подобни протоколи. Също така защо не са поканени и представители на други политически сили. Да допускаме ли, че МВР резюмира виновност на основа политическа принадлежност, попита Местан. Той беше категоричен, че ДПС няма да допусне да се вменява вина по политически или етнически принцип. Всички привикани общински съветници са от Столипиново. Ще се противопоставим на всеки опит предизборният дискурс да се трови със самоцелно етнизиране, обяви политикът.

По думите му полицията трябва да гарантира реда, но трябва да стои далеч от изборите. Зад тази акция той видя заявление на политическа поръчка и похватите на ексвътрешния министър Цветан Цветанов. Местан поиска настоящият вътрешен министър Петя Първанова незабавно да даде отговори на отправените от него въпроси. По думите му ДПС ще отнесе този сигнал до мисиите на ОССЕ и ПАСЕ.

Лидерът на партията изрази и опасения, че служебното правителство се готви да подпише финалното споразумение с Европейската комисия за следващия програмен период 2014-2020 г. По думите на Искра Михайлова от ДПС срокът за подписване на това споразумение е краят на годината и няма причина да се бърза с подписването му сега. Според Местан от това споразумение ще зависят действията на следващите правителства и то ще договори европейските средства, с които те ще оперират.

По тази причина според лидера на ДПС подписването му надхвърля правомощията на един служебен кабинет и ако действително е толкова спешно да се подпише сега, това трябва да стане след широко обществено обсъждане и консултации с водещите политически сили.

Това, което ще договори служебният кабинет, не може да промени следващите 7 години. Следващите правителства ще бъдат задължени да ограничат действията си в това споразумение, заяви Местан.

Той подчерта, че много от стратегическите документи, които страната ни трябва да приложи при подписването на споразумението, изобщо не са били подложени на дебати, на обсъждане в парламента и не са известни на обществеността. За пример той даде Националната програма за реформи 2020. По думите на лидера на ДПС този документ съдържа ключовите реформи, с които страната ни се ангажира през следващите години, и не може да се изготви от един служебен кабинет. Аз не съм виждал този документ, подчерта Местан.

Той е на мнение, че документът трябва да бъде приет само след много широки обществени дискусии и консултации с политическите сили. Друг пример Местан даде с Националната програма за развитие на България. Лидерът на ДПС уточни, че знае, че такъв документ съществува, но той никога не е бил подложен на обсъждане в Народното събрание. Като пример за други подобни документи Местан даде Националната стратегия за регионално развитие и средносрочната оценка за оперативните програми.

По негови думи нито един от тези документи не е бил обсъждан. По данни на ДПС в Националната стратегия за регионално развитие е записано, че страната ни се ангажира да даде 2 млрд. евро за развитието на 67 големи града, а за всички останали населени места остават едва 600-700 млн. евро. Как ще отговорим на селските райони, те тънат в мизерия, попита риторично Местан. Според него няма как с толкова малко средства българското село да стане европейско и да се открият работни места в малките селища, където безработицата е най-висока.

Бързането е излишно, отсече Искра Михайлова. Стоят ли интереси зад това бързане, пък попита Местан.
 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase