Борисов говори пред представители на Американската търговска камара. Снимка: БТА

Премиерът Бойко Борисов гарантира за финансовата стабилност на страната, но ако ГЕРБ победи на изборите.

За предстоящия вот за парламент през лятото Борисов напомни на няколко пъти в словото си на работен обяд с представители на Американската търговска камара.

„Ако ГЕРБ победи на изборите, бюджетният дефицит ще се пази, външният дълг ще се пази, инфраструктурата се прави, административният капацитет ще се вдига. ЕС и САЩ – с едните сме в едно семейство, другите са ни най-добри партньори“, изтъкна премиерът и посочи, че управляващите дават повече пари за инфраструктура, култура, археология, образование,  здравеопазване, спорт.

Министър-председателят похвали финансовата стабилност и ниските данъци у нас и пак в контекста на предизборната тема заяви, че не трябва да се дават празни обещания.

„Много е лесно да излезеш и да кажеш на хората – ако аз дойда на власт, ще вдигна пенсии, заплати. Как, откъде?! И кой ще плати при 0.2-0.3 % ръст на икономиката? Колко премиери в предизборните си обещания в Европа го говориха и след това се провалиха и затова ние трябва да бъдем много категорични във вземането на тези решения“, даде пример той.

Борисов беше категоричен, че изборите са важни. Той напомни на присъстващите, че на пресконференцията на социалистите вечерта на референдума присъстваха и представители на Движението за права и свободи

„Видяхте, че за съжаление председателят на ДПС беше се наредил там заедно със социалистите на пресконференциите, което горе-долу очертава коалицията за в бъдеще, те сами не могат да победят, ако заедно се обединят, мисля, че пак няма да може, но, разбира се, имат шансове“, пресметна той.

Борисов напомни и намерението на червената партия да продължи проекта за втора атомна централа, ако спечели изборите. Той изтъкна, че 400 милиона, дължими на „Париба“, са необходими за кофинансиране на инфраструктурни проекти, а те са „заминали в един гьол“.

Борисов изтъкна, че като партия ГЕРБ се е старала максимално да не се намесва в референдума. По думите му активността е била ниска, защото темата е много специфична.

Премиерът бе категоричен, че всички държави трябва да спазват принципа да харчат, колкото произвеждат, иначе Европа ще стане жертва на популизма и национализма.

Няма безплатни обяди и днешния сигурно някой го плаща, коментира в типичния си стил той и напомни, че „когато свършат парите, започват кавгите”.

Борисов заяви пред бизнеса, че атентатът на летището в Бургас е бил и огромен риск за българския туризъм, за българската икономика и че очаква скоро обобщен вариант за случилото се. Според него от нападението над  ДПС лидера Ахмед Доган не могат да се правят генерални изводи, но то е „много осъдително и неприятно за нас“. Премиерът се надява в тази връзка парламентът да излезе с политическа декларация.

Той обеща българските учени да използват парите от бъдещата оперативната програма, за да правят наука, след промените в образователното министерство и Фонд „Научни изследвания“. Днес Борисов очаква оставката на „председателя на борда“ във фонда. Премиерът коментира и оставката на образователния министър Сергей Игнатов.

„За съжаление, министърът не ме чу, когато му казах в петък, че въобще, като чуя думата корупция, не мога да я чувам, а камо ли да ми се говори от учени на площада. Помолих го да направи необходимите промени в този фонд, той реши да ме убеждава в обратното“, каза Борисов.

Пред бизнеса премиерът заяви, че правителството „в следващите, дай Боже, години“ ще вложи усилия в енергийната ефективност.

Според него е печалба, когато не харчиш за ток и топлоенергия, а с енергийна ефективност могат да се спестят 800 млн. лева годишно.  Един реактор ни е загубата, която търпим по електропреносната система, изтъкна той.

Борисов поряза надеждите на бизнеса във ВЕИ за огромни печалби, но все пак изтъкна – „направихме максимума и за вас“.

Министър-председателят сподели, че истински се уплашил, когато премиерите на две азиатски държави изразили готовност да инвестират 5 милиарда евро и 3 милиарда евро в зелена енергия у нас.

Тогава събрах колегите в парламента и казах – бързо сменяйте закона, защото по този закон, ако вкарат тези миларди евра, няма да имаме жито, ще имаме само соларни батерии и това ще трябва да го купуваме ние, обясни той.

Премиерът контрира, че този бизнес не създава „хиляди работни места“. В един ветропарк колко човека работят? Освен охраната, поддръжката и този там на електромера, коментира той.

Борисов изтъкна, че правилно се харчат европейски пари, за да се покрият екологичните норми. Няма значение къде е коминът, дали е в Дюселдорф или е в Стара Загора, атмосферата е една, заяви той.

Премиерът разчита тази година да бъдат усвоени поне 80 % от еврофондовете, за да може да се искат повече европейски средства за следващия програмен период.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase