Илияна Йотова Снимка: архив, Булфото

Премиерът Бойко Борисов незабавно да вземе оставката на земеделския министър Мирослав Найденов и да каже дали ГЕРБ взеха милионите от скандалната сделка в Несебър. За това настоя членът на ИБ на НС на БСП Илияна Йотова по повод сделката за продажбата на 29 дка дюни край Несебър.

Точно преди Нова година еколози алармираха, че върху 29 декара защитена площ е започнал строеж на жилищен комплекс. Теренът е част от мрежата "Натура 2000", защото на територията има изключително редки сиви дюни. По разпореждане на премиера строежът беще спрян, а днес земеделският министър обяви, че експерти от няколко министерства и представители на екоорганизации започват проверка по случая. 

Йотова изрази подозренията си, че ГЕРБ продават държавата на безценица, за да си купят предстоящите избори. „Имаме информация от наши структури по места, че голяма част от тези пари се отчисляват, за да се финансира касата на ГЕРБ за предстоящите избори”, изтъкна евродепутатът.   

Според Йотова Борисов дължи обяснение за този грабеж като за последно, при положение че държавата е ощетена с милиони, а в далаверата вече публично са замесени кръгове около ГЕРБ.

Още по темата
„Очевидно премиерът толерира популацията на "калинки" в администрацията, като целта е да се  облагодетелстват близките до ГЕРБ за сметка на останалите хора и на държавата”, коментира Йотова.

Тя остро критикува опитите на Мирослав Найденов да избяга от отговорност, оставяйки оправданията на заместниците си. Йотова се възмути от стремежа на министъра в края на годината, около коледните празници, да прокара една апетитна сделка за доста пари. Според нея скандалът е показателен за схемите на облагодетелстване, които управляващите са създали. 

„ГЕРБ са експерти в технологията на измамата”, каза още Йотова и подчерта, че домогването им до властта минава през провала на България. Тя напомни, че неслучайно в анализа си агенция Ройтерс посочва неуспеха в борбата с корупцията като основен проблем за ГЕРБ. „Корупцията и кризата в съдебната система очевидно ще предизвикат междинен доклад на ЕК”, прогнозира Илияна Йотова.

"Разбирам съжалението на евродепутатката Илияна Йотова за това, че никога досега не е имала такъв премиер, който е готов да спре сделка като тази в Несебър, и й съчувствам", коментира обвиненията й премиерът Бойко Борисов.

„Когато говори за подписването на оставката на министъра на земеделието Мирослав Найденов, тя най-напред трябва да поиска оставката на тогавашния премиер на тройната коалиция Сергей Станишев, на тогавашния министър на земеделието Нихат Кабил и на тогавашния кмет на Несебър Николай Димитров, който беше опонент на последните избори на кандидата на ГЕРБ”, добави Борисов пред "Фокус". 

„Утре аз съм изпратил министър Найденов да отиде на място в Несебър. Нека евродепутатът Йотова да изпрати на място Сергей Станишев, тогавашния земеделски министър, за да може да се разбере кой какво и как е направил”, каза още премиерът.

"Атакуват ме, след като обявихме категоричното си намерение да проверим всички изваждания от горския фонд до средата на 2009 година", коментира и земеделският министър Мирослав Найденов пред „Фокус“.

Мините избухват днес, но са заложени по време на управлението на партията на г-жа Йотова, допълни той. „Тя говори, че ние сме продали дюни, но това не е така. През 2007 година тези дюни са станали урбанизирана територия, и тъй като Министерството на земеделието няма интерес от урбанизирани територии, това е финализиране на една сделка, започната през 2007 г., която се финализира с продажбата на вече урбанизирана територия. А как – тази територия е урбанизирана и какво се е случило, ще каже тази междуведомствена комисия, която днес вече е назначена”, каза Мирослав Найденов. 

„Съветвам г-жа Йотова да пита своите министри по онова време, своя директор на Държавната агенция по горите, който е направил възможно това да се случи”, допълни той.

„По отношение на цената – данъчната оценка, която беше приложена към документите от юни 2009 г., е за 11 320 лева. Те са го били приготвили за толкова. След това ние променихме наредбата и начина за определяне на тези оценки, и след това този имот, но вече не като дюни и не като горски фонд, е продаден за 1 140 000 лева.  Искам да уточня, че вече не е продаден само теренът. Продаден е инвестиционен проект, с всички разрешителни и утвърдени планове, така че – нека не се правят тези спекулации, сравнявайки цената на земята и цената на този инвестиционен проект“, подчерта земеделският министър.

„Ние не бягаме от отговорност. Ако констатираме, че има данни за извършено престъпление, ще сезираме прокуратурата“, увери той.

Междувременно природозащитниците от Коалиция "За да остане природа в България" настояха да се прилага реално Законът за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), да се направят незабавни промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), който противоречи на международните договори, по които България е страна, и да се актуализират продажните цени и оценките на държавната собственост.

Сделката в Несебър нямаше да се случи, ако Агенцията по геодезия, картография и кадастър беше изпълнила своето задължение и след 1 януари 2008 г. беше картографирала всички дюни, крайморски езера, лагуни и плажове, както изисква ЗУЧК и наредбите по неговото приложение, пише в съобщението.
Природозащитниците искат и подобряване в работата на институциите, които са длъжни да прилагат законодателството за защита на природата.

По Конституция и съгласно специалния закон всички морски плажове, лагуни, крайморски езера и дюни са публична държавна собственост и съответно не могат да бъдат обект на продажба и застрояване. Благодарение на липсата на графична информация административните органи трудно могат да ги идентифицират и така са възможни злоупотреби, пише още в съобщението.

Скандално е, че никой в държавата, включително и Дирекцията за национален строителен контрол, не може да разбере какво предвижда Общия устройствен план на община Несебър, допълват от коалицията.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase