Снимка: архив, Булфото
fallback

Парламентът забрани лова на кафява мечка на територията на България. Забраната е записана в промени в Закона за лова и опазване на дивеча, които депутатите приеха на първо четене, предаде БТА.

В промените е записано, че министърът на земеделието и храните може да издаде разрешително за отстрел на кафява мечка като изключение от забраната в особени случаи и при спазване разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие.

Предложените промени са свързани със започналата наказателна процедура срещу България за регламентирания в закона ред за определяне на годишна квота за отстрел и за издаване на разрешителни за отстрел на мечки.

Предвижда се кафявата мечка да бъде извадена от приложение 1 като ловен вид.

Oще по темата
Председателят на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева посочи, че с предлаганата промяна се връща действащото до края на 2010 г. законодателство.

През 2010 г. е въведена минимална квота от три процента и максимална квота от 8 процента за отстрел на кафява мечка, обясни Танева и добави, че в момента отменят задължителната минимална квота.

По думите й през 2010 са издадени разрешителни за отстрел на 14 мечки, а са отстреляни осем, през 2011 разрешителните са 15, а отстреляните мечки са девет. През тази година са издадени 12 разрешителни, а са уловени две животни.

Венцислав Лаков каза, че в България и Гърция има проблем със свръхпопулацията на кафявата мечка, докато в други страни няма проблем.

Той посочи, че през тази година са регистрирани 29 нападения. Тази мярка ще доведе до увеличаване на популацията, прогнозира депутатът от "Атака".

Той добави, че според Министерството на околната среда и водите те са 550, а според земеделското над 800.

Парламентарната група на ловците да се вземи в ръце и да не приема тези промени, призова Лаков.

Димчо Михалевски попита защо се е наложила промяната от 2010 г. Според него в една част от Родопите няма проблем, защото не спазват закона, а проблем има, където той се спазва.

Проблемът според Михалевски би се решил, ако започне разселване на мечките от хабитата, който обитават, защото той е малък. Той посочи, че няма да подкрепят законопроекта и ще внесат промени в Закона за биологичното разнообразие, предвиждащи разселване на мечките.

Според Лъчезар Тошев от „Синята коалиция“ кафявата мечка е защитен вид и той не трябва да се отстрелва.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Rocket

преди 11 години

но определено през последните години забелязвам повече следи от мечки и то все по-близо до населени места. Диви прасета също има доста. Сърни също. Както и вълци и лисици. Не твърдя, че трябва да се отстрелват животните, но когато зачестят контактите на дивите животни с хора, винаги може да има проблем. Особенно, ако в ранно лято изненадаш изведнъж майка с малко, тогава наистина трябва да се притесняваш...

27

Rocket

преди 11 години

Към 33: прекарал съм години в преходи в планините и най-вече в моите любими Родопи. Да се твърди, че няма мечки там, е като да се твърди, че не съществува такова животно, тъй като именно в Подопите популацията на мечки е най-голяма. Факт е обаче, че за толкова години на живо съм виждал мечка само 2 пъти. Едната преди 12 години и една тази година, бяхме голяма група и тя беше на другия отдалечен склон. Следи като стъпки и белези от нокти по дърветата съм виждал десетки пъти...

26

Анонимен

преди 11 години

Не съм човекът на когото препоръчваш да ходи в Родопите, но съм бил там стотици пъти....как пък и едно прасе не видях за толкова много излети?! Най-много заек или някоя друга сърна....Тея вицове как хората от Смолянско едва ли не веднъж на две дена виждат мечка ги разправяй на друг. Всичко бяга от човека и е много малко вероятно мечка да те нападне в гората. Най-вероятно е стравница, а за тях е предвиден отстрел...

fallback