Щефан Фюле и Николай Младенов. Снимка: БТА
fallback

България подкрепя членството на Македония в Европейския съюз при стриктно спазване на всички европейски критерии. Това е заявил премиерът Бойко Борисов на срещата си с еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле.

Един от основните критерии е този за регионална политика и добросъседство. Досегашната практика при разширяването на ЕС е да не допуска приемане на страни, които имат нерешени двустранни проблеми с други членки на ЕС.

В този смисъл Фюле е бил запознат от външния министър Николай Младенов с притесненията в българското общество относно провежданата в Скопие националистическа политика.

Oще по темата

Единственият път, по който може да се решат казусите, свързани с националистическото говорене, е пътят на европейската интеграция, каза Младенов сред разговора си с Фюле, който е бил посветен основно на Македония.

България няма и никога не е предявявала териториални претенции към която и да е друга страна в региона и винаги е поддържала отношения на активно сътрудничество със съседите си. Когато ние бяхме страна-кандидат, постепенно решихме ключови въпроси в отношенията с нашите съседи, които години наред тежаха, включително и териториални казуси с Турция, по които имахме доста сложни преговори, отбеляза министърът.

Според Младенов пътят, който нашите съседи на Балканите, включително и Република Македония, трябва да извървят, включва решаването на подобен тип въпроси със съседните страни.

Младенов изрази надежда до края на годината да има разработен и съгласуван план, по който да се покаже пред българската, пред македонската и пред европейската общественост, че нашите две страни са способни "ръка за ръка да продължат да работят заедно, да си помагат по пътя на Македония към ЕС, по същия начин, по
който сме го правили вече 20 години".

От своя страна еврокомисарят Щефан Фюле каза, че България и Бившата югославска република Македония имат силни и дълбоки връзки. Убедени сме, че двете страни могат да разгледат и да решат каквито и да е отворени въпроси в добросъседски дух, въз основа на ценностите на ЕС, заяви той.

Еврокомисарят Фюле е поздравил премиера Борисов за балансираната и добросъседска политика на страната ни в региона.

На срещата е била подчертана ролята на България за запазване на етническата толерантност в региона и водената от страната ни балансирана външна политика, която продължава да бъде движеща сила на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.

Бойко Борисов отново е поставил въпроса пред Европейската комисия за членството на България в Шенгенското пространство, като е изтъкнал, че в момента страната ни, дори без да е в Шенген, изразходва огромни средства за бежанците, които през южната ни граница, идват у нас от Сирия.

Еврокомисарят Фюле е заявил категорично пред премиера, че Европейската комисия е убедена, че страната ни е изпълнила всички критерии за членство в Шенген и е поел ангажимент още веднъж да постави въпроса пред Еврокомисията.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

попалексов лдп

преди 11 години

Ще спре ли България приемането на Македония в Европейския съюз, защото изтъкнатите причини и за слепците вече е ясно, че са прикритие за предателството на българските политици по отношение на Македония, по отношение на България. Резултатът от сегашната политиката на България спрямо Македония ще е многопосочен: 1. Сърбия посредник между Атина и Скопие за името- Сърбия се връща на бял кон като фактор в Македония, като фактор на Балканите. Братска, приятелска Сърбия /на Македония/ помогнала и съдействала на Македония срещу досега непреодолимата пречка Гърция. 2. След като Гърция отстъпи под някаква форма благодарение на спасителката Сърбия, негативизмът в Македония срещу нея ще намалее и отношението към нея ще върви в положителна посока. 3. България - вместо като горд, достоен, пълноправен член на ЕС да подкрепи признатата под конституционното име Република Македония, да подкрепи гражданите на Македония като свои сънародници, да неутрализира претенциите на банкрутирала икономически, социално и политически Гърция, България става слугиня в осъществяването на гръцките национални интереси за сметка на българските, България ще е държавата, принудена от ЕС, но като противник, неприятел, враг на Македония да се съгласи за преговори за нейното присъединяване. И след това били ни виновни гърците, сърбите, коминтерните, Белградите , Москвите... Но както е казал народът - каквото сам си направиш и господ не може да ти направи. Това, което ще остане за българския премиер и неговите външен министър и президент, впрегнали България да тегли банкрутиралата гръцка каруца, е удоволствието, че се самопредложиха Гърция да си избършат с тях посрания си ***. Тъжни дни за България, за нашето национално самочуствие, за нашето национално достойнство.

49

Анонимен

преди 11 години

Македония в ASS

48

Готика

преди 11 години

До попалексов лдп, колкото и да говорим колко ни е скапана държавата, не са много българите, които няма да скочат срещу поругаването на историята и културата ни, а че това продължава да се случва е факт. Сърбо-гръцката кампания имала интерес от отношението на непълна подкрепа на България към Македония. Пука ми! Да се настаняват в Македония и сърби и гърци и албанци, народ, който отрича историята си и идентичността си няма бъдеще, аман да ги гледаме като майка - неблагодарно и арогантно дете.

fallback