Идеята за двутарифна система в ценообразуването на водата е на Нона Караджова. Снимка: Булфото
fallback

За да може в България да се прилага двутарифна система в ценообразуването на водата, са необходими няколко стъпки. Първо трябва да бъде разработена и приета, предвидената в Закона за водите, Наредба за нормите на водопотребление - не само за ползване на питейните води, а и за ползване на води във всички отрасли на икономиката. Това коментира  Росица Петрова, експерт в отдел "Използване на водите" в Министерството на околната среда  и водите /МОСВ/, пише БТА.

Идеята за въвеждане на две тарифи при плащането на цената на водата, в зависимост от потребените месечни количества е на министъра на околната среда и водите Нона Караджова. Тя представи идеята пред журналисти в края на миналата година, след като делегация на екоминистерството се върна от посещение в израелски град, където е възприета тази практика на ценообразуване и пестеливите семейства с месечно потребление до 3,5 куб. метра плащат водата по значително по-ниска цена.

Водещо при разработването на Наредбата за нормите на водопотребление е Министерството на регионалното развитие и благоустройството. След установяване на нормите за водопотребление ще бъдат въведени стимули за ползване на вода в рамките на тези норми, както и "санкции" за неефективно ползванена водите - като се въведе по-висока такса за водовземане, посочи експертът.

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране следва да въведе различни цени на услугата за ползване на вода в рамките на нормата за водопотребление и за ползване на вода над нормата за водопотребление.

За въвеждане на двутарифната система е необходимо да се подготви и изменение в Закона за водите по отношение на заустването и пречистването на отпадъчни води, посочиха специалистите.

Европейското законодателство по водите изисква осигуряване на адекватен принос на всички водоползватели към възстановяване на разходите за водни услуги, включително всички видове водоснабдяване и заустването и пречистването на отпадъчните води. Целта е да се осигури пестеливо и ефективно използване и за опазване на наличните водни ресурси. Това изискване е и едно от предварителните условия за ползване на европейските фондове през следващия програмен период, отбелязаха още от МОСВ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

171

Идиоти!

преди 11 години

Количеството на водата на планетата Земя е едно и също, но не и концентрацията и в различните части на атмосферата и хидросферата, между тях има постоянен преход на вода, който се описва като кръговрат на водата.

170

Възмутен!

преди 11 години

Вий я вземете по-хубаво се разтърсете! Може някъде по света да плащат за въздух, природни изгледи, слънчева светлина и т.н. Та не е лошо да вземете челен опит.А ВЕ ЕЙ!!! ПАЗЕТЕ СЕ ОТ ГНЕВА НА ТЪРПЕЛИВИТЕ, ПРЕВТАСАЛА, ПОДУТА ОТ ПРЕПИВАНЕ ГОСПОЖО!!!

169

Иван

преди 11 години

Къде е Израел къде сме ние ,те внасят вода ние изнасяме,е икакво иза какво да плащаме.Някакъв си град плащал повече,нас какво ни бръсне,или като жабата, защо не видяха колко пари плащат на хората си за заплати и пенсии. тия ако останат още малко и коричката от устата ни ще измъкнат.

fallback