БСП обвини ГЕРБ в лобизъм. Снимка: архив, БТА
fallback

След бурен дебат парламентът отмени отчасти забраната върху прилагането на технологията "хидравлично разкъсване" (фракинг) при проучване и добив на газ и нефт.

Депутатите приеха доклад на временната парламентарна комисия за шистовия газ, в който от текстовете на забрана отпадна уточняването, че хидравличното разбиване (хидрофракинг) при търсене и добив на нефт и газ не може да се прилага с налягане над 20 атмосфери.
 
Поправката се наложи, тъй като според експерти и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, фиксирането на силата на налягането пречи и на конвенционалния добив на нефт и газ и дори на нагнетяването на синьо гориво в газохранилището в Чирен.

Пълната забрана бе наложена с решение на Народното събрание на 18 януари. От ГЕРБ бяха категорични, че решението цели да се разреши единствено добивът на конвенционален газ, който е затруднен от наложената пълна забрана. 

„Местният газ е с 40 процента по-евтин. В днешното решение са приети всички съображения и претенции на екоорганизациите, както и предложенията на опозиция. България може да бъде енергийно независима само ако има местен добив“, зашити предложението енергийният министър Делян Добрев.

Oще по темата
Той е категоричен, че не става въпрос нито за заобикаляне на забраната, нито за отваряне на вратичка за каквито и да било проучвания и добив на шистов газ, а става дума само за конвенционално синьо гориво.

„Какво имате против шистовия газ, който би се добивал по конвенционална технология, остава впечатление, че искате да бъдем изцяло енергийно зависими от една тръба, от един начин на добиване“, отговори на критиките на опозицията и председателят на временната комисия, изготвила доклада, Диан Червенкондев.

Коалиция за България поиска да се забранят изрично проучването
и добивът на шистов газ на територията на България и отново обвини управляващите в лобизъм.

„Искам да ви поздравя с настъпилите празненства в „седмицата на лобиста”.  Добавете си към точката за Закона за горите и проучването и добива на шистов газ. Вие също сте на път да направите голям шлем тази седмица“, скочи червеният депутат Петър Курумбашев.

„Става дума само за едно просто нещо. Сигурно сте чели Джек Лондон и си спомняте как се надбягваха едни хора с едни кучешки впрягове, за да забият първи колчетата? Цялото това бягане и цялата тази промяна е именно за това – едни фирми да „забият колчетата” за добива, който ще се случва след известен период от време. Кажете просто фирмите тук, за да престанем с този цирк”, подкрепи го и  Румен Овчаров.

Да се каже, че се забранява изобщо добивът на нещо, е позиция, която не трябва да се чува в българския парламент, репликира левицата и Иван Иванов от Синята коалиция. Да забраниш добив на национален ресурс изобщо е антибългарска политика, каза депутатът и предположи, че с позицията си социалистите за
пореден път искат да се харесат на Москва.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров се опасява днешното решението да не бъде изтълкувано като разрешение на НС за добив на шистов газ. Той предложи да се изработи цялостен закон за добив и притежание на всички природни български богатства.

„За мен е еднакво недопустимо "Газпром" или "Шеврон" да диктуват цени на нещо, което се добива в България“, заяви Сидеров. Той призова да бъде премахната колониалната практика и държавата сама да проучва собствения си газ и нефт, като влага пари. 

В крайна сметка предложението бе прието с гласовете на ГЕРБ, ДПС, Синята коалиция и на двама независими депутати. 

Еколозите останаха доволни от решението на парламента. Мариана Христова от Гражданската инициатива за забрана на проучването и добива в България на шистов газ по метода на хидравличното разбиване заяви, че текстът, който сега е приет, е консенсусен и приемлив. Тя изрази надежда този текст да влезе в специален закон.

"Искаме пълна нормативна уредба, която да засяга целия добивен бранш, защото това, което гражданските организации установихме, е, че няма никакви адекватни регулации в добивната индустрия, посочи Христова.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

68

БАЧКАТОР

преди 11 години

В крайна сметка предложението бе прието с гласовете на ГЕРБ, ДПС, Синята коалиция и на двама независими депутати.==================Май започва да става ясна новата "Тройна коалиция" .

67

Днес

преди 11 години

Случайно или не тая новина се избутва като гледам от далеч по маловажни новини... или народа е толкова изпростял, или някои хора които имат интерес в изпростяването му лекичко "побутват" новинката да не се мярка пред очите на хората....

66

ан

преди 11 години

СЕГА СТАНАЛИ ВИ ЯСНО ЧЕ -ДПС СИНИТЕ И ГЕРБАЖЙИТЕ- ИГРАЯТ ЗАЕДНО? АМА ЩЕ КАЖЕТЕ ДРУГАРЯ БУТНА БАРБЕКЮТО НА СОКОЛА. ДА ЗА ДА ВИ ЗАМАЖЕ И БЕЗ ТОВА ЗАМАЗАНИТЕ ОЧИ. ДРУГАРИТЕ ИГРАЯТ В ЕДИН ЦИРК И СИ ЗНАЯТ НОМЕРАТА. НАРОДЕ НАРОДЕ НАРЕКОХАВИ ПРОСТАЦИ И НАИСТИНА НЯКОИ ДРУГАРИ СА ПРОСТАЦИ В БУКВАЛНИЯТ СМИСЪЛ НА ДУМАТА. ЧЕТА НА НЯКОИ ДРУГАРИ КОМЕНТАРИТЕ И СЕ ЧУДЯ КАКВИ СА ТЕЗИ? ДА ЛИ СА БЪЛГАРИ ИЛИ СА НЯКАВИ ***? ПРОДЪЛЖАВАЙТЕ ДА ГЛАСУВАТЕ ЗА ДРУГАРИТЕ ЗА ДА ВИ ЗАКОПАТ НАДОЛУ С ГЛАВИТЕ.

fallback