Депутатите приеха предложението на икономическото министерство за редакция на текстовете. На снимката: икономическият министър Делян Добрев. Снимка: архив, Булфото
fallback

Временната парламентарна комисия, която преразглежда текстовете на приетия в началото на годината мораториум върху проучването и добива на шистов газ, прие предложението на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) за редакция на спорната точка първа от забраната.

Депутатите гласуваха от текстовете да отпадне ограничението за степента на налягане, използвано при нагнетяването на течните субстанции при сондажите за нефт и газ, след като учени предупредиха, че формулировката блокира добива на конвенционален газ, както и работата на хранилището в Чирен.

Все още не е ясно кога приетото изменение в мораториума ще бъде гласувано в пленарна зала.

Мариана Христова от гражданската инициатива срещу технологията за добив на шистов газ каза за Investor.bg, че с приетата редакция на практика се дава възможност за осъществяването на всякакви сондажи в България, включително и за шистов газ.

Тя посочи, че не е било дискутирано предложението на природозащитниците в мораториума да бъдат дадени определения на конвенционалните и неконвенционалните източници на природен газ и нефт.

Включването на тези определения в текстовете на забраната би изяснило при какви случаи не се разрешава прилагането на технологията фракинг, поясни Мариана Христова.

С приемането на точните дефиниции няма да се позволи и тълкуване на мораториума върху добива на шистов газ, което означава, че няма да има блокаж на конвенционалните сондажи.

Още икономически новини от България четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

126

Борис

преди 11 години

Знаеш ли що не скачаме против ЛУК ОЙЛ? Не ти ли светва лампата че нефтените отпадъци са песен в сравнение с газа който и да искаш не можиш да избягаш.. НЯМА ДА ДИШАШ ЛИ? НЯМА ДА ПИЕШ ЛИ? Ей от такива си живейкат богатите ама толкова гнусно пък на здравето и живота на народа и децата ЕЙ ОПОМНЕТЕ СЕ

125

elemag1967

преди 11 години

Тази така "сигурна технология"само в Пенсилвания -от 2200 сондажа констатирани 1927 нарушения което прави ок 90% Ами ако това е у нас колко щеше да бъде този процент и кой щеше да носи вината за това ???stateimpact.npr.org/pennsylvania/drilling/

124

Анонимен

преди 11 години

Май пак ще излизаме по улиците....А шушомигите ще си трайкат... за съжаление.

fallback