Цветанов се надява на резултати до края на годината. Снимка: ГИС
fallback

БОРКОР няма да бъде репресивен орган, нито оперативна структура, заяви директорът на  Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет Румен Миланов.

По негови думи структурата трябва да се стреми да намери адекватен подход за изкореняването на корупционните практики.

Според Миланов корупцията в България не е обикновен проблем, а част от ежедневието.

Той заяви, че в страната има 80 структури, които се борят срещу корупцията, но БОРКОР се отличава с аналитично-контролните си функции.

Центърът ще подпомага държавните органи и органите на местно самоуправление при разработването на политики за превенция на тези явления. Той ще работи и за подобряване на взаимодействието и координацията между държавните органи, гражданското общество, медиите и бизнеса.

На представянето на БОРКОР днес Миланов сравни работата на структурата със строежа на метрото. Той обясни, че преди да започне да се строи самото метро, се създава проектна компания "Метрополитен".

По думите на директора на организацията БОРКОР вече е създаден и започва да полага релсите на борбата с корупцията.

В БОРКОР работят 26 души - 16 министри, зам.-председател на Народното събрание, двама представители на Висшия съдебен съвет, представители на трите върховни съдебни органи - Върховната касационна прокуратура, Върховния касационен съд и Върховния административен съд, главният инспектор на инспектората към ВСС и заместник-председател на Сметната палата.

Първият проект, с който ще се захване организацията е фокусиран върху обществените поръчки.

От БОРКОР са изчислили, че всяка година по закона за обществените поръчки у нас се изразходват 4-4,5 млрд. лева.

Ако се предотврати изтичането само на един процент, ще се спестят около 45 милиона, а ако се въведат изцяло електронни обществени поръчки - ефектът ще е дори един милиард лева, пресметнаха от организацията.

Конкретната задача пред Центъра е до края на календарната 2012 г. да са готови мерките, които са необходими за ефективното противодействие на корупцията в тази област чрез използване на съвременни технологии и методики.

Мерките ще засегнат законодателството, организацията на процедурите и персонала, участващ в тях. Системата ще бъде напълно завършена при стартиране на електронното правителство.

От своя страна вицепремиерът и министър на вътрешните работи, който е и председател на Консултативния съвет към центъра, обясни, че основната цел е действията срещу корупцията да не са кампанийни.

По думите на Цветанов те трябва да бъдат обединени в системна политика.

МВР шефът обясни, че проектът е стартирал с трудности около окомплектоването с персонал и изграждането на инфраструктурата му, но изрази очакване, че още през първата половина на тази година служителите му ще започнат да изпълняват конкретни задачи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

реалист

преди 12 години

Нов бардак със стари к*рви не става !

27

Анонимен

преди 12 години

почнете с държаваната администрация, ама не с редовите служители и кокошкарите, ами с тези, от които зависят всякаквите благонки и да видим после... досега само обещания и гаф след гаф за 3 години

26

Анонимен

преди 12 години

Точно Цветанов ли ще ни говори за борба с корупцията.6-те апартамента с пари спестени от закуски ли си ги купи или като много голям "специалист" по всичко консултираше тоя и оня за това и онова.Айде стига вече,че ми писна от вашите лъжи и демагогия.Само харчите народни пари като за последно и нямате мярка в приказките.

fallback