Снимка: архив, БТА

Парламентът прие на първо четене законопроекта на ГЕРБ за отнемане на незаконно придобито имущество. "За" проекта на управляващите гласуваха 121 народни представители, 70 бяха против, а 10 души се въздържаха.

Депутатите отхвърлиха законопроекта на ДПС за гражданската конфискация.

По време на дебатите в пленарната зала от опозицията определиха законопроекта на ГЕРБ като лов на вещици и отчетоха, че има опасност той да се използва за репресии срещу политически опоненти или икономически субекти.

Проектът предвижда без влязла в сила присъда държавата да има право да отнема имущество на лице, което е привлечено като обвиняем по наказателно производство.

На практика процедурата ще се задейства, след като едно лице е привлечено като обвиняем за някое от изброените в законопроекта престъпления. Сред тях са тероризъм, участие в организирана престъпна група, отвличане, склоняване към проституция, трафик на хора, кражба, грабеж, длъжностно присвояване, неизгодна сделка, наркотици, укрити данъци.

Проверката за несъответствие между имуществото и доходите на лицето ще започва само при повдигане на обвинение, а процедурата ще тече паралелно с наказателното производство. Ще се прави проверка за 10 години назад при разлика от минимум 250 000 лв. между притежаваното и доходите.

С новия закон се закрива действащата в момента Комисия за установяване на имущество придобито от престъпна дейност и се създава нова. Тя ще е от пет члена, които ще се избират от парламента, и ще е с петгодишен мандат. Kомисията ще разполага и с териториални звена по места, които да подпомагат работата й. 

Христо Бисеров от ДПС обясни, че за да има процедура за гражданска конфискация, трябва да има повдигнато обвинение от прокурор за престъпление.

"Прокурорът трябва да има достатъчно основания да предположи, че това обвинение може би е свързано с престъпна дейност. Процедурата по обследване на имуществото да е такава, че да гарантира безпристрастност и обективност, и да се базира на практики, които десетилетия или столетия действа на територията на България", обясни Бисеров. Затова неговото предложение е да се даде право на данъчните да извършват такава проверка. "Смятаме, че органът, който трябва да извършва това обследване, е НАП", обясни зам.-председателят на ДПС.

"Създаването на петчленни комисии Кушлев или Коларов е политически подход. Затова ние настояваме да има орган, който гарантира обективност и безпристрастност", добави той.

Според ДПС създаването на петчленна комисия с регионални звена ще създаде възможност за политически своеволия.

"Нали се сещате с какъв башибозук може да се сблъскаме? Този закон може да се обърне срещу политици, не на високите нива, срещу хората, които имат бизнес по регионите. Защото българският бизнес е притиснат на нивото на сивата икономика. И всеки среден бизнесмен с една къща, може да бъде обект на такова разследване", отбеляза Бисеров.

Той поиска гаранции, че само прокурорът ще може да стартира такива производства.

"Ако комисията може да се самосезира, това ако стане, горко ни", завърши той.

"Очакването към подобен закон е да подобри съпротивителната сила на държавата към корупцията по високите етажи", обяви в пленарната зала по време на дебата правосъдният министър Диана Ковачева.

Тя обясни, че Европейската комисия е поставила акцент да се приеме по-ефективен закон за отнемане на имуществото, придобито от престъпна дейност, в няколко поредни доклада.

Независимите депутати сравниха закона с "лов на вещици" и връщане към комунизма.

"Този законопроект има стари практики, има връщане към комунизма", коментира Тодор Великов. Според колегата му Георги Терзийски това е един безотговорен законопроект.

"Философията и духа на този законопроект ме карат да не го подкрепя, защото ми напомня на Средновековието. Напомня ми на лов на вещици. Твърде много неясноти има в него. Ще даде възможност за политически или други лични репресии", коментира Терзийски.

Според независимия депутат предложеният в закона се разминават с презумпцията за невинност.

"Виждаме, че комисията по този закон може да образува производство, дори когато наказателното производство е прекратено заради изтекла давност".

Терзийски оспори правото, което проектът дава – да се започва производство на базата на предположение, че дадено имущество е придобито със средства, придобити по незаконен начин.

"Производство, което може да се съсипе живота на лицето. И година и половина се осъществява проверка, за която активите на фирмата са запорирани. Затова говоря, че това може да се действа субективно, с всички лостове, което държавата предлага", обясни Георги Терзиийски.

Мая Манолова от Коалиция за България пък допълни, че проектът предвижда проверките да продължават и при евентуалното оневиняване в съда на обвиняеми в тежки престъпления и дори след тяхната смърт.

"Ловът на вещиците продължава и след като вещиците са умрели", заключи червената депутатка.

Тодор Великов обясни, че под ударите му могат да попаднат дори сънародниците ни, които работят в чужбина и изпращат от там пари на роднините си в България.

"Защо прокурорите да не използват правата, дадени им в Наказателния кодекс, и да могат да отнемат имущество", попита Великов.

"Пред нас се представи един проект, с който си признаваме, че нямаме честна съдебна система и затова създаваме гражданска конфискация", завърши той.

"Прочетете закона и тогава приказвайте", скастри го юристът от ГЕРБ Анастас Анастасов. Той обясни, че законът е писан за хората, трупащи доходи от наркотрафик, участие в организирана престъпна група, отвличане, склоняване към проституция, трафик на хора, кражба, грабеж, длъжностно присвояване, неизгодна сделка, наркотици, укрити данъци.

"Този закон не е насочен към нормалните граждани, които изкарват нормално трудовите си доходи. Този закон е насочен към необяснимото богатство, с което през последните години се парадира", допълни колегата си и Красимир Ципов от ГЕРБ.

Съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов заяви личната си подкрепа на проекта, с изключение на една част от него. Според него със закона освен на прокуратурата се дава право и на дознатели в МВР да започват процедура и да привлече като обвиняем всеки български гражданин.

Лидерът на ДСБ се съгласи и с идеята на ДПС да се увеличат правомощията на НАП при проверките на имуществото на лицата.

Костов настоя в проекта да се запише, че процедура може да бъде започната, когато е повдигнато обвинение на лицето пред съда.

"В досега действащия закон проверката започва с привличането на едно лице като обвиняем. Проверката, която установява дали това лице изобщо има имущество", отбеляза Красимир Велчев от ГЕРБ.

"Защото ако се чака повдигането на обвинението с обвинителен акт и внасянето му в съда, от привличането на едно лице като обвиняем, може да мине година, година и нещо. Нали се сещате, че за това време това имущество вече няма да го има", подчерта Велчев.

Доста остро изказване по законопроекта на ГЕРБ направи и лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Според него най-сериозният пропуск на закона, че той не визира хората от висшите етажи на властта. Затова Сидеров предложи в него да се запише проверка на имуществото на висшите държавници, като се започне с президента и премиера.

"Господин Плевнелиев притежава над 16 хил. декара гора на Халкидики. Как ги е придобил той? Дайте проверката да започне от президента", предложи Сидеров.

По отношение на премиера Бойко Борисов Сидеров също не спести критики.

"Той всеки ден играе тенис с лица, които могат да бъдат обект на този закон. Николайчо Гигов играе тенис с премиера, той беше посредник по сделката с хеликоптерите, които не могат да летят", допълни още Сидеров.

Приемането на първия вариант на закона за конфискацията бе провалено през юли миналата година, когато ГЕРБ бламира тогавашния правосъден министър Маргарита Попова, която вече е вицепрезидент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase