Снимка: архив, БТА

От финансовото министерство калкулираха процента на инфлацията, за да обяснят по-скъпата сметка за изборите 2 в 1.

По време на парламентарния контрол депутатите на "Коалиция за България" попитаха защо след като самият Симеон Дянков през лятото на тази година обясни, че местните и президентските избори ще струват на данъкоплатците 26 милиона лева, сметката показва че те всъщност са излезли 39 млн. лв.

Георги Пирински обвини финансовия министър, че или не може да смята, или съзнателно е занижил сметката за изборите.

"Става въпрос за 13 млн. лв. повече – парите са отишли за покриване на разходи в МВР и външно министерство", коментира Меглена Плугчиева.

"Нито са спестени пари, нито са проведени нормални избори", репликира я колежката й Мая Манолова.

Според "Коалиция за България" действията на управляващите за финансиране на изборите са били част от по-обща програма за манипулиране на вота.

"Съзнателно занижихте разходите за Общинските избирателни комисии, направихте така, че недомислиците около подготовката на изборите доведоха до този контролиран хаос. А едновременно с това имаше едни добре финансирани наблюдатели. Вие сте пряк участник в изопачаване на волята на избирателите", аргументира се  Георги Пирински.

В отговор на въпросите на опозицията Симеон Дянков заяви, че управлението на ГЕРБ е спестило 8,126 млн. лв.

Въпреки че за изборите 2 в 1 през октомври са стрували 39,263 млн.лв. Дянков сглоби сметката така: "През 2006-2007 г. разходите на държавата за местните и президентските избори са стрували 37 млн. лв. За да се направи сравнение, трябва да се вземе предвид инфлацията, която е 36,5 % от 2006 до 2011 г.", обясни той.

Така на базата на обявената инфлация за петте години Дянков завиши сметката за местния и президентския вот от 2006-та и 2007-ма година на 47,387 млн. лв.

"Да, преизпълнихме разходите си за изборите през 2011 г. , но спестихме 8,126 млн. лв.", беше категоричен финансовият министър.

"Г-н министър, по-добре да не бяхте давали такова обяснение, защото ставате за смях", репликира го Георги Пирински.

"Цари пълен бардак за това колко са стрували изборите. По един съзнателен начин целите да ни манипулирате. Най-добре е да ускорите вашето решение, което бяхте заявил - да продължите кариерата си някъде другаде", завърши Пирински.

На така заявената позиция Дянков отговори: "Изборите струваха 39,263 млн.лв., което е с 8,126 млн. лв. по-малко от изборите през 2006 и 2007 г. Благодарение на спестяването ние тази година ще рехабилитираме прохода Елена-Твърдица".

Предшественикът му на поста Пламен Орешарски попита, ако Дянков ползва за сравнение инфлацията от последните пет години, с колко са се понижили приходите в бюджета за тази година спрямо 2006-а.

"Сам си противоречите, като въвеждате инфлацията като икономически способ за сравнения".

И на този въпрос Дянков даде същия отговор:  "Изборите струваха 39,263 млн.лв., което е с 8,126 млн. лв. по-малко от изборите през 2006 и 2007 г."

Червената офанзива продължи Мая Манолова. "С идеята за пестене на пари, вие проведохте най-голямата манипулация, която е ставала през последната година", коментира Манолова.

Пак последва дежурната реплика: "Изборите струваха 39, 263 млн.лв., което е с 8,126 млн. лв. по-малко от изборите през 2006 и 2007 г. Благодарение на спестяването ние тази година ще рехабилитираме прохода Елена-Твърдица. Освен това тези пари са равностойни и на ремонта на осем акушеро-гинекологични отделения в страната, сред които Русе, Плевен", коментира Дянков.

В кулоарите на парламента той отказа да обясни, ако за база се вземе натрупаната инфлация за петте години, с колко са се понижили приходите в бюджета за 2011-та година.

Запитан с колко са се понижили заплатите на служителите в неговото министерство, Дянков отговори, че заради направените съкращения работещите във финансовото министерство получават индексация на заплатите си с 14%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase