Снимка: Impact Press Group
fallback

Със 166 гласа "за", 6  "против", и трима "въздържали се" парламентът наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или сходни техники.

Дискусията в пленарната зала продължи повече от 4 часа.

Против гласуваха шестима депутати от "Синята коалиция", двама сини и един от ГЕРБ се въздържаха.

Народните представители приеха проекта на лидера на РЗС Яне Янев за мораториум с редакциите, направени от икономическата комисия и допълнени от предложението на ГЕРБ в залата.

Думата "мораториум" беше заменена със "забрана" по предложение на Любен Корнезов и Петър Димитров от левицата.

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов предложи в решението да бъде записано, че забраната върху спорния метод е безсрочна и тя важи за територията на страната и прилежащата й акватория в Черно море. До него се стигна още вчера след среща с премиера Бойко Борисов.

"С това искам да сложа край на спекулациите и интерпретациите, от опозицията веднага потърсиха вариант за
задкулисни игри. Така ГЕРБ за пореден път показва, че работи с гражданското общество и се вслушва в думите му, което ще продължава и занапред", заяви Валентин Николов.

С приетите текстове се забраняват добив на шистов газ, както и теренни проучвания за добив на газ и нефт, които се извършват по спорната технология. Всички подобни методи трябва да бъдат спрени, а нарушителите се санкционират с глоба от 100 млн. лева.

Народното събрание отхвърли проекторешението за мораториум на "Атака", което предвиждаше забраната да е за 20 години. Волен Сидеров препоръча правителството да връчи протестна нота срещу опитите на американския посланик у нас Джеймс Уорлик да лобира в полза на "Шеврон".

Според лидера на „Атака“ управляващите искат някакъв компромисен вариант, така че да са доволни и "Шеврон", и обществото, което говорело за задкулисно споразумение.

Съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов пък настоя, преди да се произнесе парламентът, да се вземат становищата на  компетентните институции.

Oще по темата

"Простият въпрос към тях е вярно ли е, че са правени проучвания вече по тези методи, откога и какви са данните. Ако се окаже вярно, ще означава, че забраняваме със задна дата нещо, което се прави у нас през последните 50-60 години", обобщи Костов.

От левицата декларираха, че приемат и двете предложения за мораториум, макар че преди почивката  НС отхвърли предлагания от "Коалиция за България" законопроект за забрана на проучване и добив на шистов газ.

Според Любен Корнезов въпросът трябва да бъде решен със закон, а не с мораториум, както предлагат от "Атака" и РЗС.

"Мораториумът е временна забрана на нещо, което законът разрешава", категоричен бе червеният депутат. В крайна сметка БСП подкрепи проекторешението на РЗС с корекциите, предложени от ГЕРБ.

ДПС също подкрепи предложението за мораториум, защото нямало безспорни доказателства за здравето на хората, за почвите, водите и околната среда, заяви Джевдет Чакъров.

По думите му обаче и в този случай продължава порочната практика подобни решения да се вземат без предварително експертно обсъждане. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

185

Анонимен

преди 12 години

Победи ГАЗПРОМ!

184

Анонимен

преди 12 години

Е и какво става когато Румъния започне проучване и добив на 5 км от границата ни във Вама Веке?Малм-валанжкия водоносен/вододаен/хоризонт е ОБЩ ЗА ЦЯЛА дОБРУДЖА-СЕВЕРНА И ЮЖНА?Какво става тогава с този смешен МОРАТОРИУМ?АМИ ВСЕ ЕДНО ГО НЯМА!Това е все едно да разрешат в басейните да се пикае само в единия ъгъл или кафене с обща зала,в която пушачите са отляво, а другите отдясно.Смешна работа!А Правителството да обясни на хората какво е това ш/газ и фракинг.Защото платени емисари шарят и плашат .

183

До 208

преди 12 години

Вода в Добруджа има.Има вода за Добрич и цялата община.На места избива на повърхноста,на места 60-80 метра,до към 1500м ако не се лъжа.Та затова е и борбата - да не замърсят - най-големия вододаен хоризонт на Балканите-/малм-валанжския/.И ако спорите за с.Рогозина да работи се там яко.Така че от НС и ГЕРБ ни хвърлят само "прах в очите" с днешното си решение.А ако Волен се е произнесъл така за Уорлик ,поздрави.

fallback