Снимка: архив, БТА
fallback

България може да се превърне в истински данъчен рай. Правителството вероятно ще намали ДДС с около процент до 2013 г., заяви в интервю за "Стандарт" финансовият министър Симеон Дянков.

"Вече имаме финансова стабилност, всички ни го признават. Включително г-н Пирински ме изненада на последния парламентарен контрол, като потвърди, че България е финансово стабилна. Оттук нататък мислим върху мерки за икономически растеж. Една от тези мерки е възможно намаляване на ДДС", обяви вицепремиерът.

"Едва ли ще успеем да намалим ставката до 18%. По-малка стъпка обаче е вероятна", заяви министърът.

Правителството ще прибегне до новия налог без предупреждение. Целта е да не се свие потреблението в изчакване на понижения ДДС, твърди той.

"Редица държави вече повишиха ДДС, така че ако успеем да намалим нашата ставка, може да влезем в Топ 3 на Европа и по най-ниски косвени данъци", смята Дянков.

Финансовият министър допълва, че управляващите подготвят и проект за създаване на данъчна полиция, която ще следи за измамите с ДДС и за укритите доходи.

Така от 2013 г. дознатели в НАП ще могат да извършват свои разследвания, да събират доказателства и дори да арестуват.

"Ако данъчните ченгета се справят добре, правомощията им ще бъдат увеличени", каза още Симеон Дянков.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

141

Анонимен

преди 12 години

Дянков = омраза към народаГерб + Дянков = мизерия за народа, несигурност за днешния и утрешния ден.Бивш комунист и бивш *** няма. Дянков няма да донесе добро на България

140

до 128

преди 12 години

Бизнеса си взема ДДСто върху това което купува, но внася ДДС върху това което продава. Ако бизнеса е на печалба - плаща повече от колкото получава. Ако искаш регистрирай си фирма, регистрирай се по ДДС - и си вземай ДДСто за тока, водата, даже и за хранителните стоки и дрехите... Да видим в крайна сметка колко ще си на "кяр"

139

до 134

преди 12 години

Ако увеличат данъка върху печалбата - това няма да стимулира работодателя да дава по-високи заплати. Заплатите нарастват при дефицит на работна ръка. Този дефицит бива естествен - когато недостига работна сила (или липсва качествена раб. ръка), и изкуствен - има безработни, но те просто не желаят да работят за предлаганите заплати. Хората с пари трябва да бъдат насърчавани да ги инвестират. Това не се постига с увеличаване на данъците - защото просто ще намали свободните пари и печалбата от инвестициите. Обратно - запазваните на ниските данъци и нулевата ставка при реинвестиране на печалбата води до инвестиции. Кое спира инвестициите - високите лихви. Високите лихви по заемите, водят и високи лихви по влоговете - намаляването на лихвите ще направи държането на пари във банка непечелившо, вземането на кредит изгодно - в резултат ще бъде по изгодно да инвестираш от колкото да чакаш лихвите. Дори въвеждането на данък върху влоговете на 5000 лв е по-удачно от колкото данък дивидент

fallback