Снимка: БТА

Боравещите с евросредства са изложени на съблазънта като поповете, смята премиерът Бойко Борисов. 

Той защитава тезата, че служителите във ведомства, които работят с европейски средства, трябва да получават по-високи заплати, тъй като са изложени на изкушението да се поддадат на корупция. 

Това става ясно от публикуваната стенограма на правителственото заседание в сряда при обсъждането на точката за заплатите в бюджетните организации. 

Тогава възниква спор между министрите Томислав Дончев, който настоява за по-високи заплати от другите чиновници, а според вицепремиера Дянков работата с европари не била по-важна от други дейности. 

"Истината е някъде по средата. Дори ако вземете религията, знаете, че поповете, които са долу, сред народа, имат право да се женят. Калугерите, които са в манастира, нямат право. Защо? Защото едните са долу, където има жени, съблазънта рано или късно да съгреши е огромна и за да се регулира този процес, религията е казала: да, тези, които са долу, сред народа, имат право да се оженят, калугерите в манастира нямат право", включва се Борисов. 

Според него тези, които работят с евросредствата и по принцип с финансите, ежедневно решават проблеми в определени моменти за десетки или стотици милиони. 

"Те са всеки ден изложени на съблазънта да общуват с бизнеса, да общуват с външни, наши и всякакви фирми и именно там не случайно думата корупция най-често се споменава. Когато един човек работи там за 700-800 лева, както казва Павлова, а решава проблем за 15, 20 или 30 милиона лева, съблазънта е голяма", обяснява тезата си Борисов. 

"Да всички професии са важни. И санитарят ни е важен, защото в един момент, ако си в болница, той ти е най-важен. Нощес да дойде да ти даде водичка, примерно, той ти е най-важен. Искам вие да погледнете от камбанарията все пак на стимула към знаещите, към можещите, тези, които години наред са се готвили, учили. Всеки ли може да отиде, Дянков, да работи за европроекта?

Той трябва минимум да има перфектен говорим и писмен английски и немски поне, трябва да може да общува с европейските дирекции по начин, по който години наред това се учи. В противен случай отива един неук човек, защото е сложен там и казва: ще видим сега какво ще правим. И най-лесното е да каже: дай да я аутсорсваме тази дейност, ще я дадем на някоя фирма да ни я направи и аз ще си взема комисионната през оная фирма. Това е практиката до ден днешен", смята премиерът. 

Той посочва, че заплата му е 1500 евро срещу 240 – 250 – 260 хиляди евро на година на колегите му в Брюксел.

"И всички в държавата идват да се реферират с мене. Цялата отговорност! Ако паднат, ако станат, казват "Борисов е виновен" – и това, за 1500 евро. Както казва Дянков, той едва ли е в първите 150 човека в Министерството на финансите по заплащане. Това не е ли и обидно, и смешно, и неправилно? Аз бих искал на последното заседание на Министерски съвет, когато си отиваме, да вземем такова решение, че на следващия премиер, на следващите министри трябва да се вдигне заплатата", продължава Борисов и добавя:

"Затова, аз съм убеден, че тръгнем ли по плоскостта, че всички са важни – да, държавата е като човешкия организъм, и малкото пръстче ми е важно. Ако го нямаш, няма да е същото. Или палецът. Но и сърцето е важно и мозъкът е важен. Без едни просто организмът умира, а без другите вече куца, не му е добре, не му е комфортно да съществува. Има разлика дори и тук. 

Прав е Дянков – два, три, пет пъти, не може да е така, но ние не трябва да се мъчим на високоплатените, защото се предполага, че там са отишли най-най-подготвените хора в държавата, най-много учени, най-много знаещи и най-много качества придобили със стоене над книгите. Аз искам да стимулираме тези хора. Не може, тези хора са се учили, учили, градили, а другите през това време били на дискотека или се шляли в парка! 

Според него многото пари изкушават и ако възнаграждението не е адекватно, чиновникът можел да си направи сметката: десет години да работя за по 1000 лева – 12 хиляди на година, са 120 хиляди. Ако някой ми даде половин милион веднага затова, че му организирам конкурса в такава посока, хем ще си взема парите, хем след това ще изляза и ще си работя в някоя частна фирма и каквото си изкарам. 

Когато взима 5000 лева заплата, когато знае, че това може да го прави десет-петнадесет години и живее спокойно, знае, че после няма прокурор да му търси тези пари, нормалните хора (защото винаги има и авантюристи), но нормалните хора няма да се подведат", сигурен е Борисов. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase